کد خبر : 8833

الکاظمی دستور تحقیقات فوری داد

در پی تشدید درگیری و اقدامات خشونت آمیز در جریان اعتراضات سه شنبه در بغداد، نخست وزیر عراق خواهان انجام تحقیقات فوری شد.

پیام نو| به نقل از روسیا الیوم، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق روز سه شنبه تأکید کرد که دولتش تحقیقات درباره "اقدامات خشونت آمیز" در جریان تظاهرات در بغداد، پایتخت این کشور را آغاز می‌کند.

وی در توییتی نوشت: "ما از آزادی اعتراضات مسالمت آمیز در عراق حمایت کردیم و دستورات سختگیرانه‌ای را برای محافظت از معترضان، خویشتنداری و منع استفاده از گلوله‌ به هر دلیل را صادر کردیم."

الکاظمی افزود ، "امروز ما تحقیق شفافی را درباره آنچه در آخرین لحظات تظاهرات میدان تحریر رخ داده آغاز خواهیم کرد. امنیت مسئولیت همه است و همه ما باید در حفظ آن سهیم باشیم."

از سوی دیگر، تیم رسانه امنیتی عراق اعلام کرد: "فرمانده کل نیروهای مسلح تحقیق فوری به ریاست فرماندهی عملیات مشترک و عضویت افسران وزارتخانه‌های دفاع و کشور درباره جزئیات رخدادهای تظاهرات بیست و پنجم ماه مه، شناسایی عاملان آن و پاسخگویی آنها را آغاز کرده است."

روز سه شنبه پایتخت عراق شاهد درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی بود که منجر به کشته شدن ۲ معترض و زخمی شدن ده‌ها تن از جمله پرسنل امنیتی شد. 

یکی از معترضین که خواست نامش فاش نشود، به "اسپوتنیک" گفت که دو معترض پس از اصابت گلوله از سوی نیروهای پلیس که برای پراکنده کردن تظاهرات در میدان تحریر حضور داشتند کشته شدند.

معترض دیگری نیز افزود که ۱۱ تظاهرکننده هم توسط گلوله جنگی یا گاز اشک‌آور زخمی شدند. وی افزود: مجروحان به بیمارستان‌های نزدیک منتقل شدند.

این تظاهرات با شعار " من شهیدم... چه کسی مرا کشت؟" با هدف تحقق مطالبات تظاهرات سال ۲۰۱۹ از جمله عدالت اجتماعی و فراهم کردن زندگی با عزت در میادین "اندلس و التحریر" بغداد و دیگر شهرهای عراق برگزار شد.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر