کد خبر : 9103

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک احتمالاً تا ۳ ماه دیگر در سراسر جهان ارائه می‌شود

 

 

به گزارش پیام نو، پیش‌بینی می‌شود که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک که از سوی طرح اسپیس‌ایکس ایلان ماسک هدایت می‌شود تا ماه سپتامبر (شهریور-مهر) بتواند پوشش جهانی پایدار داشته باشد، اما پس از آن نیاز به تأییدیه‌های نظارتی خواهد داشت.

جووانی شاتول، مدیر ارشد اجرایی و رئیس هیئت مدیره اسپیس‌ایکس در یک کنفرانس فناوری گفت: «ما با موفقیت هزار و ۸۰۰ ماهواره مستقر کرده‌ایم و زمانی که همه این ماهواره‌ها به مدار عملیاتی خود برسند پوشش جهانی پایدار خواهیم داشت که احتمالاً در بازه زمانی ماه سپتامبر خواهد بود.»

با این حال وی تأکید کرد: «پس از آن ما وارد روند وضع مقررات خواهیم شد که باید به هر کشور مراجعه کنیم و برای ارائه خدمات مخابراتی تأییدیه بگیریم.»

شاتول گفت، استارلینک قصد دارد ۱۲ هزار ماهواره با هزینه تقریبی ۱۰ میلیارد دلار مستقر کند و در حال حاضر خدمات بتا را در ۱۱ کشور ارائه می‌دهد.

ایلان ماسک در ماه مه گذشته گفته بود که بیش از ۵۰۰ هزار درخواست پیش‌خرید برای استفاده از خدمات اینترنتی خود دریافت کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند که مشکلی در تأمین تقاضاها وجود نداشته باشد.

مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس در ماه مارس گذشته نیز در پاسخ به یک کاربر ایرانی در توییتر درباره اینترنت ماهوراه‌ای و امکان دسترسی ایرانیان به آن گفت تا جایی که بتواند حمایت می‌کند. این کاربر تأکید کرده بود که امکان دارد دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی به زودی قطع شود.

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک یک شبکه اینترنت جهانی است و برای سرویس‌دهی به هیچ منطقه جغرافیایی خاصی محدود نمی‌شود. به کمک این سیستم جدید، سرعت انتقال داده‌ها بین ۵۰ تا ۱۵۰ مگابیت در ثانیه خواهد بود و زمان تأخیر برای دریافت پاسخ‌ها نیز به حدود ۲۰ تا ۴۰ میلی‌ثانیه می‌رسد.

منبع: یورونیوز فارسی

ارسال نظر