کد خبر : 9106

سخنگوی کاخ سفید:

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد رئیس جمهور آمریکا برنامه‌ای برای دیدار با همتای ایرانی خود ندارد.

به گزارش پیام نو، سخنگوی کاخ سفید، در نخستین واکنش به پیروزی ابراهیم رئیسی موضعی نسبتا نرم نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران اتخاذ کرد.

جن ساکی در نشست خود با خبرنگاران در خصوص پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرد که رئیس جمهور ایالات متحده برنامه‌ای برای دیدار با رئیسی ندارد.

ساکی دوشنبه ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) همچنین گفت: «ما پیش از این هم رابطه دیپلماتیکی با ایران نداشتیم و هیچ برنامه‌ای هم برای دیدار رهبران دو کشور نداریم.» سخنگوی کاخ سفید ادامه داد که مشخص نیست در آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

ساکی همچنین اضافه کرد که از نظر آمریکا، رهبر ایران تصمیم‌گیرنده اصلی در آن کشور است.

اظهارات خانم ساکی در حالی مطرح می‌شود که روز دوشنبه ابراهیم رئیسی، در نخستین نشست خبری خود و در پاسخ به خبرنگاران اعلام کرد که حتی در صورت رفع تحریم‌ها با جو بایدن دیدار نخواهد کرد.

او در ادامه گفت: «صرف نظر از اینکه چه کسی در ایران قدرت را به دست دارد، ما از دولت ایران می‌خواهیم زندانیان سیاسی را آزاد کند و حقوق بشر را ارج نهد و همچنین آزادی‌های اساسی مردم این کشور را به رسمیت بشناسد.»

ساکی در بخش دیگری از توضیحاتش به موضوع مذاکرات هسته‌ای با ایران پرداخت و گفت: «ششمین دور مذاکرات به پایان رسیده و ما منتظریم ببینیم این گفت‌وگوها به چه سمت و سویی خواهد رفت. ما پیش‌بینی نمی‌کنیم که این مذاکرات چه زمانی به نتیجه می‌رسد.»

سخنگوی کاخ سفید همچنین تاکید کرد که به نظر واشنگتن، پیروزی رئیسی تغییر کمی در روند مذاکرات هسته‌ای ایجاد می‌کند و ایالات متحده تا زمانی که این گفتگوها ادامه یابد، آن را پی خواهد گرفت.

ساکی همچنین اعلام کرد که از نظر ایالات متحده تصمیم گیرنده اصلی و نهایی در ایران، رهبر ایران است و او چه پیش و چه پس از انتخابات تصمیمات نهایی را اتخاذ می‌کند.»

ششمین دور مذاکرات ایران و ۴+۱ به همراه آمریکا روز یکشنبه در وین به پایان رسید. نمایندگان طرف‌های توافق هسته‌ای برای بررسی آخرین تحولات به پایتخت‌های خود رفته‌اند. آقای رئیسی روز گذشته و پیش از برگزاری نخستین نشست خبری خود، از جواد ظریف دعوت کرده بود تا با او درباره وضعیت مذاکرات هسته‌ای و سیاسیت خارجی گفت‌وگو کند. او پیشتر در جریان مناظره‌های انتخاباتی وعده داده بود که به برجام به عنوان یک تعهد، پایبند خواهد بود.

گفته می‌شود دور بعدی مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام تا ۱۰ روز دیگر پی گرفته خواهد شد.

منبع: یورونیوز فارسی

ارسال نظر