کد خبر : 9107

تهدید رئیس‌جمهور فیلیپین؛

رئیس جمهور جنجالی فیلیپین دو راه پیش راه مردمش گذاشت: یا واکسن کرونا بزنند یا زندانی می شوند.

پیام نو|‌ به نقل از شبکه الجزیره؛ رئیس‌جمهور فیلیپین تهدید کرد افرادی را که واکسن کرونا نزنند، به زندان می فرستد.

«رودریگو دوترته» که دوران ریاست جمهوری جنجالی در فیلیپین داشته، در یک سخنرانی از پیش ضبط شده کسانی را که دوست ندارند واکسن کرونا دریافت کنند را تهدید کرد و گفت: انتخاب با خود شما است؛ یا واکسن می‌‌زنید یا به زندان می‌‌روید.

فیلیپین یکی از بدترین آمارها را در مورد کرونا در کشورهای آسیایی دارد به طوری که ۱.۳ میلیون نفر در این کشور به کووید۱۹ مبتلا شده و ۲۳ هزار نفر جان باخته‌‌اند.

به نظر می‌‌رسد تهدید دوترته به این دلیل است که عملیات واکسیناسیون کرونایی در فیلیپین و بازگشت به شرایط عادی به شدت کند پیش می‌‌رود.

دوترته با اعتراف به اینکه «این احمق‌ها» که از واکسن زدن امتناع می‌ورزند، به شدت او را عصبانی می‌کنند، تهدید به تزریق «واکسن های مخصوص خوک‌ها» به آنها کرد و گفت: «همه شما لجبازید.»

دوترته که برنامه او با عنوان نبرد با قاچاقچیان مواد مخدر به کشته شدن هزاران نفر و انتقادات بین‌‌المللی مواجه شده از منتقدان خواست او را دست نیندازند و واکسن بزنند چرا که فیلیپین در بحران به سر می‌‌برد.

دوترته قبلاً تهدید کرده بود که به فیلیپینی‌هایی که در هنگام شیوع همه گیری محدودیت‌های برقرار شده را نقض کنند، خواهد کشت. از زمان این تهدید، موارد متعددی در مورد کشته شدن متخلفان توسط مقامات، از جمله یک مرد مسن و یک سرباز سابق که از اختلال استرس پس از سانحه رنج می برد، وجود داشته است.

از ۱۱۰ میلیون نفر جمعیت تخمین زده شده در کشور، تقریباً ۱.۹۵ درصد واکسینه شده‌اند.

بر اساس گزارش جداگانه‌ای از دولت در دوشنبه شب، ۸.۴ میلیون دوز واکسن تجویز شده است. حداقل ۶.۲ میلیون نفر اولین دوز خود را دریافت کرده‌اند، در حالی که ۲.۱۵ میلیون نفر کاملاً واکسینه شده‌اند.

دوترته گفت کسانی که حاضر به واکسیناسیون نمی‌شوند باید «فقط کشور را ترک کنند» و یا به هند یا آمریکا بروند.

جامعه پزشکی فیلیپین تلاش‌های بیشتری را برای تشویق شهروندان به دریافت واکسن ویروس کرونا، با باز کردن سایت‌های واکسیناسیون در کلیساها، مراکز خرید و سینماها، انجام داده است تا به فیلیپینی‌ها دسترسی راحت‌تری به واکسن‌ها بدهد.

 

منبع: جماران

ارسال نظر