کد خبر : 9211

وزیر خارجه کانادا تصریح کرد که اسرائیل با هدف کاهش تنش‌ها در سرزرمین‌های اشغالی باید اقداماتی همچون شهرک‌سازی‌ها و تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها را در بیت‌المقدس شرقی متوقف کند.

به گزارش روز سه‌شنبه پیام نو به نقل از تارنمای کانادا پرس، "مارک گارنو" روز گذشته طی کنفرانسی مجازی به همتای اسرائیلی خود گفت که تل آویو برای کاهش دادن به تنش‌ها و جلوگیری از وقوع خشونت‌های جدید در سرزمین‌های اشغالی باید اقداماتی از جمله شهرک‌سازی‌ها و تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها را متوقف کند.

گارنو پس از پایان سفر پنج روزه‌اش به خاورمیانه به خبرنگاران گفت که کانادا از راه‌حل دو کشوری در سرزمین‌های اشغالی با هدف پایان دادن به مناقشه طولانی مدت رژیم اسرائیلی- فلسطین حمایت می‌کند.

اما وی تاکید کرد مسائل مهم و چالش‌برانگیزی در این میان وجود دارند که باید در گوتاه مدت حل شوند که از جمله جلوگیری از هرگونه تشدید تنش ها پس از حصول آتش‌بس شکننده اخیر می‌باشد.

وی گفت: در این مقطع، اولویت و توصیه شماره یک این است که تنش‌ها را کاهش دهیم. ادامه شهرک‌سازی‌های اسرائیل، اخراج فلسطینی‌ها و تخریب‌ خانه‌ها در بیت المقدس شرقی باید متوقف شوند. این پیام ماست چون فکر می‌کنیم انجام این موارد تحریک‌آمیز هستند.

این مقام ارشد کانادا در ادامه خاطر نشان کرد که انتقال کمک‌های بشردوستانه به غزه پس از جنگ اخیر نیز اولویت محسوب می‌شود.

وی افزود: غزه متحمل خسارات جانی و مادی زیادی از جمله تخریب زیاد خانه ها شده است. تاسیسات زیربنایی غزه نیز که برای ادامه زندگی عادی امری ضروری محسوب می شوند، خسارات فراوانی دیده‌اند.

گارنو عنوان کرد که وی این سفرش را چند روز پیش با عزیمت به اردن آغاز کرد جایی که وی با مقامات ارشد این کشور در مورد چالش‌ها و فرصت‌ها در منطقه گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر خارجه کانادا سپس به سرزمین های اشغالی رفت و با مقامات اسرائیل نیز دیدار کرد.

این مقام کانادایی همچنین با مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین از جمله محمود عباس و شماری دیگر از مقامات دیدار کرد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر