کد خبر : 9247

نماینده مجلس روسیه نسبت به وعده‌های طالبان ابراز تردید کرد

معاون رئیس کمیته دفاع مجلس روسیه گفت: «ما در این شرایط نمی‌توانیم ناظر باشیم.»

پیام نو| یوری شویتکین، معاون رئیس کمیته دفاع مجلس روسیه در مورد وعده‌های نمایندگان طالبان افغانستان مبنی بر عدم تهدید برای قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) و نپیوستن داعش به آنها ابراز تردید کرد. معاون رئیس کمیته دفاع دومای دولتی روسیه معتقد است که باید با احتیاط با وعده‌های نمایندگان طالبان افغانستان (که فعالیت شان در روسیه ممنوع است) مبنی بر عدم تهدید برای قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی رفتار کرد. به گزارش اینترفکس شویتکین گفت: «من از اینکه طالبان شرایط تأمین امنیت و جلوگیری از نفوذ داعش را تحقق می‌بخشند تردید دارم.» وی تصریح کرد که «حرف‌زدن یک چیز است، تفکر چیز دیگری است و انجام کار مرحله سوم».

این نماینده مجلس روسیه یادآور شد: «در حقیقت ، کودتا در افغانستان در حال وقوع است و طالبان متحدان ما نیستند ، طالبان سازمانی است که در روسیه ممنوع است.» به نظر وی، «اگر تلاش‌هایی برای نفوذ به باندهای طالبان از طریق تاجیکستان انجام شود، آنها می‌توانند عامل بی‌ثباتی در کشورهای آسیای میانه باشند.»

شویتکین گفت: «ما در این شرایط نمی‌توانیم ناظر باشیم. ما باید سریعاً اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای تقویت مرزهای خود انجام دهیم، تمرینات مختلفی را نه تنها در قالب روسیه و تاجیکستان، بلکه به طور مشترک با سایر کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی نیز انجام دهیم.»

با تصمیم دادگاه عالی روسیه در ۱۴ فوریه ۲۰۰۳، طالبان به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده و در روسیه ممنوع اعلام شده است. با این وجود  از سال ۲۰۱۸ ، نمایندگان این جنبش چندین بار در مذاکرات مسکو در مورد حل‌وفصل درگیری‌ها در افغانستان شرکت کرده اند.

طالبان اعلام کرده که طی دو ماه اخیر ۱۶۰ شهرستان افغانستان را در تسلط خود در آورده است.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر