کد خبر : 9269

امروز و فردا

«کمیل ضاهر»، مدیر اطلاعات سابق ارتش لبنان قرار است نزد بازپرس پرونده حاضر شود.

پیام نو| منابع خبری از بازجویی بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت از رهبران نظامی و امنیتی سابق این کشور طی امروز و فردا خبر دادند. اسکای نیوز عربی اعلام کرد که «کمیل ضاهر»، مدیر اطلاعات سابق ارتش لبنان قرار است که طی امروز، دوشنبه، نزد طارق البیطار، بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت حاضر شود.

طبق این گزارش، همچنین «غسان غرزالدین»، سرهنگ سابق اطلاعات ارتش و «جودت عویدات»، سرهنگ سابق سازمان اطلاعات از سوی قاضی البیطار احضار شده و فردا از آنها بازجویی خواهد شد. بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت پیش از این علیه این افراد اقامه دعوی کرده بود.

در همین حال، کمیته نماینده خانواده قربانیان انفجار بیروت در بیانیه‌ای بر لغو مصونیت و صدور مجوز محاکمه نمایندگان، وزرا و رؤسای امنیتی کنونی و سابق متهم در راستای درخواست بازپرس قضایی پرونده تاکید کرد. این کمیته در ادامه انتقادات مطرح شده از سوی کمیته موسوم به «تیم پیگیری خانواده‌های شهدای بندر» را محکوم و اعلام کرد این کمیته نماینده خانواده قربانیان انفجار بندر بیروت نیست. در این بیانیه آمده است: این کمیته به دلایل واضح، یعنی حفظ مصونیت‌ها، در جهت جلوگیری از عدالت و هجمه علیه بازپرس فعالیت می‌کند و به دنبال زیر سوال بردن کار بازپرس است.

چهارم اوت ۲۰۲۰ انفجار مهیبی در بندر بیروت رخ داد که به کشته شدن بیش از ۲۰۰ تن و زخمی شدن حدود ۶۰۰۰ تن دیگر منجر شد. براساس گزارشات ذخیره نامناسب نیترات آمونیوم برای چندین سال در این بندر موجب انفجار شده بود.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر