کد خبر : 9291

والاس در عین حال هشدار داد، اگر طالبان نقض جدی حقوق بشر کند بریتانیا تجدیدنظر خواهد کرد.

پیام نو| بِن والاس وزیر دفاع بریتانیا در مصاحبه با روزنامه دیلی تلگراف گفت اگر طالبان به قدرت برسد و وارد دولت افغانستان شود، کشورش با این گروه تعامل و همکاری خواهد کرد. والاس گفت: دولت مستقر در افغانستان هر چه که باشد، در صورت تعهد به برخی هنجارهای خاص بین‌المللی، دولت بریتانیا با آن تعامل خواهد داشت. وی در عین حال هشدار داد، در صورتی که طالبان به شیوه‌ای رفتار کند که به طور جدی ناقض حقوق بشر است، بریتانیا در هرگونه رابطه‌ای تجدیدنظر خواهد کرد.

والاس در این مصاحبه گفت، این موضوع را درک می‌کند که چشم‌انداز همکاری بریتانیا با طالبان‌چالش برانگیز خواهد بود. وی در این زمینه اظهار داشت: طالبان عمیقا به دنبال آن است که از لحاظ بین‌المللی به رسمیت شناخته شود. آنها به آزادسازی منابع مالی‌شان و نیز حمایت برای ملت‌سازی نیاز دارند اما شما با یک تروریست که کلاه بالاکلاوا (کلاه دو چشمی) روی سر دارد، این کار را انجام نمی‌دهید. این مقام بریتانیای افزود طالبان برای دستیابی به چنین هدفی باید به شریک صلح تبدیل شود وگرنه با خطر منزوی شدن مواجه است؛ انزوایی که باعث شد آن به همان جایی که قرار داشتند برسند. والاس همچنین از گروه طالبان و اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان خواست برای استقرار ثبات در کشور بعد از چندین دهه اختلاف و درگیری همکاری کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در همین زمینه نوشت: رهبران ارشد افغان این هفته برای مذاکره با طالبان راهی دوحه می‌شوند. مقامات این گروه مواضع سختگیرانه‌ای را در مذاکرات اتخاذ کرده و حتی به ترکیه درباره طرح‌هایی برای حفظ نیروهایش در افغانستان با هدف هدایت و حراست از فرودگاه اصلی کابل هشدار داده اند. مقام‌های طالبان هفته گذشته گفتند که این گروه کنترل ۸۵ درصد از اراضی افغانستان را در اختیار دارد.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر