کد خبر : 9318

تنها به آن دسته از شهروندان سعودی که هر دو مرحله واکسن را زده اند اجازه شرکت دارند

پیام نو| مقام‌های سعودی اعلام کردند که امروز، شنبه، مناسک حج تمتع تحت تاثیر و در میان تدابیر شدید برای پیشگیری از همه‌گیری ویروس کرونا با آیین طواف حجاج به دور کعبه آغاز شد. آیین حج تمتع در حالی برای دومین سال پیاپی تحت تاثیر ویروس کرونا بدون حضور حجاج خارجی آغاز شده است که مقام‌های عربستان تنها به آن دسته از شهروندان سعودی اجازه شرکت را داده اند که هر دو مرحله واکسن علیه کووید ۱۹را زده اند.

وحشت از همه‌گیری ویروس کرونا سبب شد سعودی‌ها در حج تمتع سال گذشته نیز از پذیرش حجاج دیگر کشورها خودداری کنند و به طور محدود تنها به اهالی بومی اجازه داده شد که آیین‌های حج را در پنج روز انجام دهند. خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت که سعودی‌ها امسال نیز با تکرار تجربه حج تمتع سال گذشته، به ۶۰ هزار نفر از شهروندانی که علیه کرونا واکسینه شده اند اجازه شرکت در مناسک حج را دادند.

این آمار اگرچه بیشتر از سال گذشته است اما بسیار کمتر از شمار شرکت‌کنندگان در مناسک حج تمتع در سال‌های پیش از همه‌گیری ویروس کرونا است، در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۲.۵ میلیون مسلمان از سراسر جهان در حج تمتع شرکت کردند. بر اساس اعلام وزارت حج عربستان، مناسک حج ۲۰۲۱ امروز شنبه با ورود حجاج به مکه و طواف کعبه آغاز شده است و از روز یکشنبه زائران وارد عرفات می‌شوند و در روز سه‌شنبه خود را برای مهم‌ترین آیین حج یعنی عید قربان آماده می‌کنند.

در اوایل این ماه میلادی یعنی ژوئیه، وزارت حج عربستان سعودی اعلام کرد که با توجه به بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ و انواع جدید آن بالاترین سطح اقدام‌های احتیاطی بهداشتی را دنبال می‌کند.

این وزارتخانه گفت که سن زائران باید بین ۱۸ تا ۶۵ سال باشد و متقاضیان انجام مراسم سالانه نباید بیماری مزمن داشته باشند. بر اساس سامانه ممیز الکترونیکی، شرکت‌کنندگان از میان ۵۵۸ هزار متقاضی حج تمتع انتخاب شدند.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر