کد خبر : 9422

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا:

«نگرانی بزرگ این است که گونه بعدی به طور بالقوه ممکن است از واکسن‌های ما بگریزد.»

پیام نو| سی‌دی‌سی، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا خبر داد، ویروس کرونا تنها چند جهش دیگر فاصله دارد با این که از واکسن‌های کنونی عبور کند و آن‌ها را بی‌اثر کند. این صحبت‌ها پس از این انجام شده است که علی‌رغم پیشرفت‌ها در واکسیناسیون، کرونای دلتا همچنان توانسته بسیاری از افراد واکسینه را نیز آلوده کند، هر چند قریب به اتفاق کسانی که واکسینه هستند از این گونه بیماری به سلامت عبور می‌کنند و تمام کسانی که دچار شرایط حاد می‌شوند یا جان خود را از دست می‌دهند، واکسن نزده اند.

راچل والنسکی، مدیر سی‌دی‌سی گفته است: «این واکسن‌ها در حفاظت از ما در مقابل مرگ و بیماری شدید بسیار خوب عمل می‌کنند اما نگرانی بزرگ این است که گونه بعدی که ممکن است سر برآورد، به طور بالقوه فقط چند جهش دیگر، به طور بالقوه ممکن است از واکسن‌های ما بگریزد.» او افزود: «در این وهله خوشبختانه در آن نقطه نیستیم.»

این مرکز این هشدار را از این لحاظ داده است که در کشورهایی مثل ایالات متحده که واکسن در دسترس است، بخش قابل توجهی از مردم از دریافت آن خودداری کرده اند. مهم‌ترین عامل در جهش بیماری گسترش و شیوع آن است و اگر بقیه مردم حاضر نباشند واکسن بزنند، ادامه شیوع آن بین این افراد باعث می‌شود ویروس باز هم فرصت جهش داشته باشد.

کشورهایی که واکسیناسیون در آن‌ها پیش نرفته است یا پروتکل‌های پیشگیری در آن‌ها به خوبی رعایت نمی‌شود نیز فضای مناسبی برای جهش ویروس ایجاد می‌کنند. گونه دلتا که هم‌اکنون بیشترین سرعت شیوع را دارد، در هند و در شرایطی جهش یافت که دولت این کشور پروتکل‌ها را کنار گذاشت و تجمعات انتخاباتی و سیاسی را آزاد کرد.

این مرکز همچنین توصیه کرده است افرادی که واکسینه شده اند هم در فضاهای عمومی بسته از ماسک استفاده کنند.

ارسال نظر