کد خبر : 9444

برت مک گورک در دیدار با مقام وزارت دفاع اسرائیل مساله پگاسوس و نگرانی آمریکا را مطرح کرده است

پیام نو| دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن انتقاد از اسرائیل در مورد تولید و فروش نرم‌افزار جاسوسی «پگاسوس»، خواستار توضیح اسرائیل درباره این نرم‌افزار شد. به گزارش اسپوتنیک، برت مک‌گرک از مقامات ارشد دولت بایدن هفته گذشته در طول دیدار خود با زوهر پالتی مقام وزارت دفاع اسرائیل مساله نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس ساخت شرکت فناوری «ان‌اس‌او» و نگرانی آمریکا از این نرم‌افزار را مطرح کرده است.

اسپوتنیک به نقل از «اکسیون» و «واشنگتن پست» افزود: مقام اسرائیلی به مک‌گرک اطمینان داده است که اسرائیل این مساله را جدی گرفته و به دنبال محدودکردن صادرات ابزار جنگی جاسوسی مانند پگاسوس است.»

 در مجارستان، پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر خرید نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس توسط دولت ویکتور اوربان نخست‌وزیر این کشور برای جاسوسی از خبرنگاران، سیاستمداران و تاجران منتقد دولت، نمایندگان پارلمان خواهان تحقیق در این مورد شدند.

 جنجال نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس از هفته گذشته و پس از انتشار گزارشی از سوی چندین رسانه جهانی در مورد نفوذ این نرم‌افزار جاسوسی به گوشی‌های همراه چندین فعال سیاسی، خبرنگار و مقام سیاسی در جهان آغاز شد.  تحقیقات جامع بیش از ۱۷ سازمان خبری نشان داد که از نرم‌افزار جاسوسی موسوم به پگاسوس ساخت شرکت فناوری اسرائیلی ان‌اس‌او برای جاسوسی از گوشی‌های همراه صدها خبرنگار، فعال سیاسی و اجتماعی و همچنین سیاستمدار در سرتاسر جهان استفاده شده است.

طبق گزارش سی‌ان‌بی‌سی یک از شخصیت‌های مهم که گوشی او توسط این نرم‌افزار جاسوسی هک شده است، نامزد جمال خاشقچی است که توسط عاملان حکومت سعودی در سال ۲۰۱۸ به قتل رسید.

کشورهایی که بیشترین استفاده را از این نرم‌افزار انجام داده‌اند شامل آذربایجان، بحرین، مجارستان، هند، قزاقستان، مکزیک، مراکش، رواندا، عربستان سعودی و امارات می‌شوند.

محققان توانستند بیش از هزار نفر را از طریق تحقیق و مصاحبه در چهار قاره شناسایی کنند: چندین نفر از اعضای خانواده سلطنتی عرب، حداقل ۶۵ مدیر بازرگانی، ۸۵ فعال حقوق بشر، ۱۸۹ روزنامه نگار و بیش از ۶۰۰ سیاستمدار و مقام دولتی، درمیان افرادی بودند که گوشی آن‌ها با نرم‌افزار پگاسوس هک شده بود.

اولین بار برنامه جاسوسی اسرائیلی پگاسوس در سال ۲۰۱۶ فاش شد؛ هنگامی که از سوی یک سری برنامه‌های جاسوسی بسیار پیشرفته، تلفن همراه احمد منصور فعال اماراتی هک شد که در پی آن منصور بازداشت و تاکنون زندانی شده است.

بارزترین ویژگی این برنامه، فناوری ZERO click یا هک گوشی بدون تماس کاربر با لینک مشکوک است و پیشرفته‌ترین تکنیک برای هک گوشی و جاسوسی از کاربران آن بدون آگاهی آن‌ها است که بسیار گران است و قیمت آن بیش از سه میلیون دلار می‌باشد.

این شرکت اسرائیلی اعلام کرده است که هدف اصلی این برنامه مبارزه با آنچه تروریسم نامیده می‌شود، است، اما قربانیان هدف قرار گرفته - به گفته جیک مور کارشناس امنیتی انگلیس- فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، سیاستمداران و برخی افراد ثروتمند بودند، بنابراین هر کسی که پشت این برنامه قرار گیرد، افراد مشخص و خاصی را هدف قرار می‌دهد.  خطر این برنامه همچنین در توانایی نفوذ در دقیق‌ترین حریم خصوصی است، زیرا فیسبوک صریحاً این شرکت اسرائیلی را به سرقت و هک‌کردن برنامه معروف خود، واتس‌اپ و جاسوسی از صدها کاربر مشخص متهم کرد.

 در سال ۲۰۱۹، نفوذ این نرم‌افزار به رسانه اجتماعی واتس‌اپ و جاسوسی آن از میلون‌ها کاربر این برنامه، در رسانه‌ها خبرساز شد.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر