کد خبر : 9451

با میزبانی مکزیک

مکزیک طی تماس‌های مکرر با دولت جو بایدن اطمینان داده است که آماده حمایت از روند مذاکرات است.

پیام نو| نمایندگان دولت ونزوئلا و گروه‌های مخالف همان طور که از هفته‌ها پیش مقرر شده بود، خود را برای نشست روزهای آتی در مکزیک با هدف پایان‌دادن به بحران سیاسی این کشور آماده می‌کنند. در حالی که ونزوئلا همچنان تحت تحریم‌های آمریکا و اروپایی‌ها به سر می‌برد، دولت این کشور و گروه‌های مخالف برای مذاکرات طی روزهای آینده آماده می‌شوند.

نمایندگان دولت ونزوئلا و مخالفان از هفته‌ها قبل توافق کردند که اوایل ماه جاری میلادی نشستی را با هدف پایان‌دادن به بحران سیاسی این کشور برگزار کنند. دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، در چند هفته اخیر اعلام کرده اند که آماده برگزاری مذاکرات با اپوزیسیون این کشور در کشور مکزیک هستند. این مذاکرات با توجه به شرایط فعلی ونزوئلا که تحت تحریم‌های واشنگتن است، ضروری و امری تعیین‌کننده می‌نماید.

مکزیک طی تماس‌های مکرر با دولت جو بایدن اطمینان داده است که آماده حمایت از روند مذاکرات است. دولت مکزیک اما موضع مبهمی درقبال طرفین مذاکرات داشته است. به ویژه از زمان به قدرت رسیدن آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهور مکزیک از سال ۲۰۱۸، وی با وجود آنکه مانند آمریکا و برخی کشورهای دیگر، خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت به رسمیت نشناخت، اما در جهت خروج اعضای گروه مخالفان از ونزوئلا و پناهندگی دادن به آنها نیز اقدام کرده است.

مخالفان در ونزوئلا که تحت حمایت آمریکا و متحدانش بوده اند، طی سال‌های اخیر تلاش کرده اند تا نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا را از قدرت سرنگون کنند اما کاراکاس که تحت حمایت کشورهایی همچون روسیه و چین بوده از خوان گوایدو رهبر مخالفان به عنوان دست‌نشانده کاخ سفید یاد کرده است.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر