کد خبر : 9665

به اتهام مدیریت نادرست بحران کرونا

آنیِس بوزَن، از سوی دستگاه قضایی فرانسه به آنچه «به خطر انداختن جان دیگران» خوانده شده است متهم شد.

پیام نو| آنیِس بوزَن، وزیر بهداشت سابق فرانسه که مدیریت وی در ابتدای شیوع ویروس کرونا مورد انتقاد قرار گرفته بود از سوی دستگاه قضایی این کشور به آنچه «به خطر انداختن جان دیگران» خوانده شده است متهم شد. دادستانان در دیوان دادگستری جمهوری فرانسه در پایان نشست روز جمعه که به استماع سخنان وزیر سابق بهداشت این کشور اختصاص داشت، وی را به دلیل «ناکارآمدی» در مدیریت بحران همه‌گیری بیماری «کووید ۱۹» تحت پیگرد قضایی قرار داد.

پرونده بزرگ و فراگیر رسیدگی به «سهل‌انگاری و مدیریت نادرست بحران کرونا» در فرانسه از ژوئیه ۲۰۲۰ در دست بررسی قرار گرفت و بوزن نخستین فردی است که در این ارتباط تفهیم اتهام می‌شود. وزیر بهداشت سابق فرانسه همچنین بر اساس مستندات این پرونده در اتهامی دیگر با عنوان «خودداری داوطلبانه در مبارزه با فاجعه» در جایگاه مطلوب ‌تری به عنوان «شاهد آگاه» قرار گرفته است.

بازجویی از بوزن که پیش از وزارت در سال ۲۰۱۷ به داشتن سابقه درخشان در حرفه پزشکی شهرت داشت نخستین مرحله از رسیدگی جدی به پرونده چگونگی مدیریت بحران کرونا در فرانسه به خصوص در ابتدای همه‌گیر شدن ویروسی است که بر اساس آمارهای دولتی تاکنون دست کم ۱۱۵هزار کشته بر جای گذاشته است.

آنیِس بوزَن که تا فوریه سال گذشته میلادی سکان هدایت وزارت بهداشت فرانسه را در دست داشت از جمله شخصیت‌های کلیدی و تصمیم‌ساز در نخستین موج همه‌گیری بیماری «کووید ۱۹» در کشورش بود.

 

منبع: یورونیوز فارسی

ارسال نظر