کد خبر : 1269

معصومه عطایی قربانی اسیدپاشی در گفت‌وگو با پیام نو:

پدرشوهر سابقم بازنشسته یکی از ارگان‌های نظامی است، اصلا انتظار چنین نقشه‌ای را از ایشان نداشتم. ایشان کاملا با قوانین آشنا بود و حتی در اولین جلسه دادگاه به من گفت «هیچ کاری نمی‌توانی با من بکنی».


گلاره کلانتری- 9 سال گذشته اما هنوز داغ ماجرا برایش تازه است. از لحظه‌ای که چشمانش را بست تا کادوی پدربزرگ به نوه را ببیند و به جایش اسید بر صورتش پاشید تا روزی که به خاطر فرزندش از قصاص گذشت روزها و لحظه‌ها به سختی هرچه تمام‌تر سپری شدندند. معصومه عطایی یکی از قربانیان اسیدپاشی در کشور است  که به خاطر ضعف قوانین هرگز نتوانست حق خود را بگیرد


خانم معصومه عطایی چرا از همسرتان طلاق گرفتید؟

من در سن 20 سالگی ازدواج کردم و 6 سال بعدش از همسرم جدا شدم؛ در این مدت زندگی وحشتناکی داشتم، از انجایی که همسرم تک فرزند بود ، مشکلات زیادی برایم به وجود می آورد.

سرانجام تصمیم به جدایی از وی گرفتم، اما چون مخالفت می کرد، مهریه‌ام را به اجرا گذاشتم و با شکایت همسرم را به زندان انداختم، بعد از مدتی دادخواست طلاق را برایشان فرستادم و گفتم اگر می‌خواهی از زندان آزاد شوی تفاهم نامه طلاق را امضا کن. در این شرایط باید مهریه‌ام را می بخشیدم.

 ایشان بعد از اینکه از زندان آزاد شد؛ به سمت اعتیاد رفت و به وضع خیلی بدی افتاد؛ به همین دلیل پدر ایشان بنده را مقصر همه این اتفاقات می‌دانست.ایشان بارها به من اصرار کرد برگردم و اعتیاد پسرش را ترک بدهم و بعد دوباره دنبال زندگیم بروم.

اسیدپاشی در چه سالی انجام گرفت؟ اصلا چطور این اتفاق افتاد.

بعد از اینکه از همسرسابقم طلاق گرفتم و وی دچار اعتیاد شد، پدر شوهر سابقم از روی خشم و انتقام در سال 89 دست به همچین کاری زد. با توجه به اینکه پدرشوهر سابقم بازنشسته یکی از ارگان‌های نظامی است، اصلا انتظار چنین نقشه‌ای را از ایشان نداشتم. ایشان کاملا با قوانین آشنا بود و حتی در اولین جلسه دادگاه به من گفت «هیچ کاری نمی‌توانی با من بکنی».

 اسیدپاشی در چه شرایطی انجام گرفت، پسرتان هم آنجا بود؟

بعد از طلاق طبق قانون خانواده همسرم روزهای جمعه حق ملاقات داشتند. آن زمان ما در شهررضای اصفهان زندگی می کردیم. شوهر سابقم اصلا برای دیدن پسرش نمی‌آمد، اما پدرشوهر سابقم همیشه می آمد.

دقیقا همان روز هم یکی از روزهای ملاقات بود و بچه‌ام را باید بیرون می بردم،حدود ساعت 11 شب به خانه پدرم برگشتیم و پسرم خواب بود.

من با این خانواده هیچ مشکلی نداشتم و اصلا تصور نمی‌کردم چنین نقشه ایی کشیده باشند به همین دلیل چشمانم را که بستم و ایشان هم اسیدی را که درون جعبه قایم کرده بود روی صورتم ریخت و بلافاصله از آنجا فرار کرد؛  با جیغ و فریادهای من خانواده ام از خواب بیدار شدند. همسایه ها کمک کردند و من را به بیمارستان رسانند و مراحل بعدی درمان، دادگاه و شکایت شروع شد و چون دادگاه کیفری محسوب می شد، جلسات دادگاه و رسیدگی به شکایت به جای شهررضا در خود اصفهان انجام شد.

در حال حاضر از خانواده همسر سابق خود اطلاعی دارید؟

آنها وقتی نقشه اسید پاشی را عملی کردند، خیلی راحت اعتیاد پسرشان را ترک دادند. همسر سابقم ازدواج کرد و بچه هم دارد. پدر شوهرم زندگی خوبی برای پسرش ساخت. در حال حاضر هم نه تنها عذاب وجدانی ندارد بلکه از من هم هیچوقت عذر خواهی  نکرد.

چند ماه بعد از اسیدپاشی من به تهران آمدم تا با کسی در ارتباط نباشم؛ زمانی که  محضر رفتیم ،من حضانت بی قید و شرط و سفته ضمانت گرفتم تا چنانچه مزاحمتی ایجاد کنند بتوانم، دوباره پرونده را باز کنم.

این اتفاق حدود 9 سال پیش افتاد و قصاص حق طبیعی شما بود، چرا از این کار صرف نظر کردید؟

من حدود شش سال پیگر روند پرونده‌ام بودم. همچنین در این مدت درگیر هزینه های بسیار بالای درمان و  بیمارستان بودم. در حالیکه من ۶ سال تمام ، بین بیمارستان و دادگاه آواره بودم، پدرشوهر سابقم با وثیقه 50 میلیون تومانی بیرون از زندان بود. بعد از سالها دوندگی تقاضای قصاص قطعی شد و به اجرای احکام رسید. از اینجا دوباره تهدیدهای من آغاز شد. البته این بار من را تهدید نمی کردند، بلکه این بار بچه ام را تهدید می کردند. خانواده همسر سابقم مرتب با من تماس می گرفتند که اگر قصاص انجام شود بلایی که سر تو آمده، سر بچه هم می آید. با توجه به اینکه این خانواده را خوب می شناختم، احتمال می دادم که این تهدید را اجرایی کنند.

حضانت بچه تا 8 سالگی با من بود و طی این سالها که درگیر روند دادگاه قصاص بودم؛پسرم به سن 8 سالگی رسیده بود و من باید پسرم را تحویل پدرش می دادم این دو پرونده به یک زمان رسیده بود و همسر سابقم هم تقاضای گرفتن بچه اش را داده بود و دادگاه هم حکم تحویل بچه به پدرش را صادر کرده بود. در عین حال من مدام تهدید می شدم که اگر قصاص را انجام بدهم، روی صورت پسرم هم اسید می پاشند و  نهایتا خودشان پیشنهاد دادند که اگر از پرونده قصاص بگذری،حضانت بچه را به تو می دهیم.

شما این تهدیدها را به دادگاه هم ارجاع دادید؟

من در آن زمان 5 وکیل داشتم و با وجود اینکه تهدیدات به صورت پیامکی بود اما دادگاه قبول نکرد. بر اساس قانون تهدید تا زمانی که اجرایی نشود، هیچ سندیتی ندارد و فقط این تهدیدات را می توانیم ثبت کنیم ، غیر این کار دیگر نمی توانستیم انجام دهیم.بارها و بارها در دادگاه حضانت اعلام کردم بچه ام توسط پدرش تهدید می شود و تنها چیزی که شنیدم این بود شما نمی توانید چنین ادعایی کنید پدرش اگر بچه را برد و چنین بلایی سرش آورد در این شرایط شما می توانید درخواست این را بدهید که پدرش لیاقت و صلاحیت حضانت بچه را ندارد؛ یعنی نوشدارو بعد از مرگ سهراب . من هم نمی خواستم چنین ریسکی بکنم.

اگر باز به آن دوران برگردید آیا قصاص می کنید یا دیگر دلیلی برای قصاص نمی بینید؟

صددرصد قصاص می کنم. من آنموقع هم اگر به خاطر پسرم نبود، حتما قصاص می کردم.من هم حق قصاص و حکم دیه بابت سوختگی دست ها و صورتم داشتم ولی قانون چشم در برابر چشم( مقابله به مِثل )داریم و چون من هر دو چشمم آسیب دیده بود باید نصف دیه را برای قصاص چشم پرداخت می کردم در دادگاه حساب کتابی شد که باید 15 میلیون تومان به حساب دادگاه بریزم تا بتوانم قصاص کنم. درحقیقت من نه تنها طلبکار نشدم بلکه بدهکار هم شدم!

طی این سالها علاوه بر هزینه های درمانی،  هزینه های زندگی هم روی دوش شما بود، چگونه از پس این هزینه برآمدید؟آیا دولت کمکی برایتان کرد؟

کمک های دولتی به هیچ عنوان! در این سالها حتی یک مورد هم کمک دولتی درکار  نبود. وقتی یک نفر مورد اسیدپاشی قرار می گیرد حتی اگر بیمه هم داشته باشد، از پوشش بیمه خارج می شود. هیچ کدام از این جراحی ها را بیمه پوشش نمی دهد و تمام هزینه ها آزاد حساب می شود.

من خودم تا حالاحدود 37 بار جراحی کردم و هزینه همه جراحی ها توسط مردم و خیرین پرداخت شده است. حتی از پس هزینه زندگی شخصی و روزمره‌ام با کمک مردم برآمدم.

آنها وقتی نقشه اسید پاشی را عملی کردند، خیلی راحت اعتیاد پسرشان را ترک دادند. همسر سابقم ازدواج کرد و بچه هم دارد. پدر شوهرم زندگی خوبی برای پسرش ساخت. در حال حاضر هم نه تنها عذاب وجدانی ندارد بلکه از من هم هیچوقت عذر خواهی  نکرد.

برای مثال به موردی اشاره می کنم. حدود دو سال قبل از اینکه ترامپ رئیس جمهور آمریکا شود، خیلی اتفاقی با خانمی ایرانی در فیس بوک آشنا شدم که در آمریکا زندگی می کرد. ایشان به ایران سفر کرد و من را با خودش به آمریکا برد و یک سال خانه این خانم زندگی کردم. در این مدت جراحی های زیادی انجام دادم؛ حتی یک دلار هم از من پول نگرفتند. داروی برای مدت دو سال به من دادند و گفتند که باید دو سال بعد برای ادامه روند درمان دوباره به آمریکا سفر کنم، اما متاسفانه بعد از دو سال ترامپ رئیس جمهور شد و مشکلات رفت و آمد پیش آمد و دیگر نتوانستم به آمریکا سفر کنم.

شما روند درمانی تان تکمیل شده یا هنوز نیاز به جراحی دارید؟

روند درمانم کمتر شده می توانم بگوییم آن موقع اگر در ماه یک جراحی انجام می دادم کم کم می رسد که شاید چند ماه یکبار عمل بخواهد یا حتی هر دو سال یکبار عمل نیاز باشد. مسئله اصلی جراحی چشم است که متاسفانه در ایران امکانپذیر نیست و هزینه اش برای من قابل پرداخت نیست که بخواهم انجام بدهم.

اگر جراحی را انجام دهید امکان برگشت بینایی تان وجود دارد؟

امکان برگشت وجود دارد تنها عملی که برایش موجود است فقط در انگلیس انجام می شود و هزینه اش هم حدود 70 هزار پوند است که این مبلغ هم از عهده کسی برخودار نیست.

با وزارت بهداشت رایزنی نکردید؟

به هیچ عنوان اصلا نمی پذیرند من تنها یکبار به وزارت بهداشت مراجعه کردم آن هم برای یک جراحی در بیمارستان لبافی نژاد داشتم که هنوزم نامه اش روی پرونده ام هست.نامه وزیر بهداشت این بود که به من تخفیف بدهند و بیمارستان لطف کردند در یک عمل 2میلیون و پانصد هزار تومانی،150 هزار تومان تخفیف دادند.بعد شما انتظار دارید من به وزارت بهداشت مراجعه کنم و 70 هزار پوند بدهند.

چرا از طریق همان سازمان های مردمی درخواست کمک نکردید؟

با اطلاع رسانی به هر حال مبلغی جمع می شود ولی این مبلغ در مقابل مبلغی که لازم دارم، خیلی ناچیز است.

شما آماری از افرادی که مورد حمله اسیدپاشی قرارگرفته اند دارید؟

آمار خیلی دقیقی ندارم، ولی  در حال حاضر 110 مورد تماس با انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی داشتیم که به طور داوطلبانه عضو انجمن هستند و اما بیش از 800 مورد در کل کشور قربانی اسیدپاشی داریم.طبق  آمار بیمارستانی دو سال گذشته 180 مورد وجود داشت.

با توجه به اینکه هزینه های درمانی و روند قضایی این ماجرا طولانی است از دولت  در این زمینه چه انتظاری دارید؟

درسته و دقیقا همین است و این مسئله دادگاه را بارها گفتیم که روند طولانی دارند بعد از چندین سال و به مرحله قصاص می رسد این حکم سالیان سال در اجرای احکام باقی می ماند و عملا اجرایی نمی شود و تا حالا موردی نداشتیم عملی شود.حتی یکی از این موارد محسن مرتضوی است که حکمشان در اجرای احکام مانده ولی اعلام می کنند که هنوز نوبت اجرایش نرسیده است.دقیقا این موضوع برای یک قربانی که باید به فکر هزینه درمان باشد خسته کننده می شود چرا که از چند جهت مجبور هستی درگیر شوی.از یک جهت بحث درمان است؛از جهت دیگر دادگاه هاست.

مسئله بیمه مسله مهمی است اگر جزء بیمارهای نادر محسوب نمی شویم اما تعداد دفعات جراحی ها بالاست این مدلی هم نیست که بگوییم با ده یا بیست جراحی می کنیم ماجرا تمام می شود واقعا نه تنها ما بلکه اطرافیان ما را هم تا آخر عمر درگیر می کند.

یک عمل می کنیم بعد از یک ماه یک چیزه جدید دوباره مجبور می شویم یک عمل دیگر هم انجام دهیم.عمل های ترمیمی هستند نه عمل های زیبایی که زیر بار این هزینه نمی رود.مسئله بیمه اگر درست می شد یا تحت پوشش مرکزی قرار می گرفتیم که درمان و بیمه را پوشش بدهد مسئه اصلی درمان است.

خانم عطایی قربانیان اسیدپاشی به غیر از هزینه درمان و طولانی بودن روند دادگاه چه مشکلات دیگری دارند؟

از یک طرف برخی از قربانیان اسیدپاشی سریالی اصفهان با اینکه حدود 5 سال از این ماجرا گذشته اما خیلی کم از خانه بیرون می آیند و اصلا شاید خیلی از رسانهها آنها را هم نشناسند چون هنوز از اتفاقی برایشان افتاده می‌ترسند، شاید باورتان نشود باوجود اینکه در خانه هستند وقتی صدای موتور می‌شنوند ترس دارند.بنابراین این موضوع خیلی روی روان قربانیان تاثیر دارد.

چطور وارد حرفه تئاتر شدید؟

تقریبا 3 سال پیش با گروهی آشنا شدم که من را به این گروه معرفی می کردند.کل گروه بچه های نابینا هستند البته نه از طریق قربانی اسید پاشی نابینا شده باشند اما هر کدامشان بنا به دلایلی نابینا شده اند. من تست دارم و دوست داشتم و کار تئاتر را ادامه دادم.چون جمع جمع بچه های نابینا بودند و از روش کار لذت بردم.

در خرداد سال 96 شما و به کمک جمعی از دوستان انجمن قربانیان اسید پاشی را تاسیس کردید.چطور شد شما به عنوان عضو هیئت مدیره انتخاب شدید و دقیقا در این دو سال چه اقداماتی انجام دادید و هدف از تشکیل این انجمن چه بود؟

برای هر کسی که این اتفاق می افتدد با مشکلات زیادی روبروست و راحت بگوییم خیلی از پزشک ها اصلا آشنایی با این مسئله نداشتند خیلی از جراحی ها اشتباه انجام می دادند مثلا وقتی پیش دکتر برای برخی جراحی می رویم بعد پیش یک دکتر دیگر کاری که  دکتر قبلی انجام داده را رد می کرد و دوباره از اول شاید بارها و بارها کاری که به سه یا چهار تا عمل می شد درست شود باید ده بار جراحی انجام دهیم.ما قربانیان اسید پاشی هم سردرگمی بودیم کجا مراجعه کنیم از چه کسانی کمک بگیریم و چون خودمان این مراحل را طی کرده بودیم و خیلی بهمان سخت گذشته بود.

 یک روز برای اکران خصوصی فیلم لانتوری آقای درمشیان دعوت شده بودیم در آنجا بود که مطرح شد آیا قربانیان برای خودشان انجمنی دارند یا خیر.انجمنی که بتوانند به قربانی ها کمک کنند یا پزشکان و مشاوره در این محیط حضور داشته باشند که بتوانند راهنمایی کنند اگر توانایی قدرت گرفتن وکیل را نداشته باشند وکیلی باشد که بتوانند از ماها دفاع کند جرقه این کار از همان جا زده شد آقای درمشیان گفتند مبلغی از اکران این فیلم را اختصاص می هم تا بتوانیم برای قربانیان اسیدپاشی انجمن تاسیس کنیم.

دکتر فروتن یکی از  جراحان پلاستیک هستند و خیلی از جراحی های ماها را انجام داده بودنند استقبال کردنند بعد از دو سال این انجمن ثبت شد.آقای دکتر فروتن رئیس انجمن هستند و اعضای انجمن آقای درمشیان،معصومه عطایی،محسن مرتضوی هستیم یا دیگر دوستانی به صورت همدلانه یا در این انجمن مشارکت می کنند البته ناگفته نماند این دوستان برخی از وکلا،پزشکان یا مشاورانی هستند که در این عرصه ما را همراهی می کنند؛برای اینکه فقط یک مکانی باشد که بتوانیم به یکدیگر کنیم و تجربیات را باهم به اشتراک بگذاریم و هم از نظر روحی،مشاوره یا وکیلی نیاز باشد در اختیارها انها قرار بدهیم.من اگر 5 سال طول کشید بحران را پشت سر بگذارم به یک نفر کمک کنیم این مراحل را یکساله حال روحیش را به دست بیاورد.

در انتها اگر نکته ایی هست،بفرمایید.

یک نکته درباره انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی اضافه کنم درسته در حال حاضر انجمن وجود دارد و خودمان به خودمان کمک می کنیم هفته یک روز قرار می گذاریم و دور هم جمع می شویم با یکدیگر صحبت می کنیم و بهم روحیه می دهیم و برای افرادی که تازه این اتفاق برایشان افتاده سعی می کنیم در زمینه اینکه چه عمل های جراحی انجام بدهند مراقبت هایی که باید از خودشان بکنند ولی نمی دانم اطلا رسانی شاید درست نشده ولی خیلی ها با این انجمن آشنایی آنچنانی ندارند و کمک هایی که به انجمن می شود چیزی ناچیز است یعنی انقدر نیست که انجمن بتواند پول جراحی ها را پرداخت کند و بیمارستان ها اصلا با انجمن همکاری نمی کنند یعنی خود دکتر فروتن هزینه جراحی هایشان را نمی گیرند ولی هزینه هتلینگ بیمارستان برای یک عمل بیش از 2 میلیون تومان می شود اما بیمارستان حاضر نیست از حق خودش بگذرد.اگر این انجمن بیشتر شناخته تر شود تا کمک بهش شود همیشه کمک کمک مالی نیست چرا برخی افراد نیاز به داندانپزشکی،روانشانس دارند. یا فردی که بتواند در زمینه هنری و موسیقی بتواند کلاس برگزار کند هر کسی می تواند در هر زمینه به انجام کمک کند و قربانیان بتوانند دوباره به زندگی برگردد.

 

ارسال نظر