کد خبر : 423

یلدا در فرهنگ ایرانی

خیلی‌ها میگن یلدا فقط یه دقیقه از شب‌های دیگه بلندتره؛ این حرف درسته؛ اما فقط در مقایسه با شب قبل از یلدا، در حالی که یلدا نزدیک به پنج ساعت از کوتاه‌ترین شب‌سال، آخرین روز بهار، بلندتره.

حجم ویدیو: 36.72M | مدت زمان ویدیو: 00:01:49
نخستین روز بهار برای ایرانیان باستان معنای طلوع و زندگی داشته؛ اما حدود 2 هزار و 500 سال پیش مردم، شبِ متفاوتی رو شبِ زایشِ خورشیدن نامیدن. اونا رفته رفته پی بردن کوتاه‌ترین روز سال، آخرین روز پاییزه و بنابراین یلدا متولد شد.

• یلدا ریشه سُریانی داره و به معنی میلاده. از اونجایی که ریشه خیلی از اتفاقات خوب جهان به ایران برمی‌گرده، برخی منابع حتی انتخاب تاریخ کریسمس رو کپی‌برداری از روی دست یلدا می‌دونن.

• خیلی‌ها میگن یلدا فقط یه دقیقه از شب‌های دیگه بلندتره؛ این حرف درسته؛ اما فقط در مقایسه با شب قبل از یلدا، در حالی که یلدا نزدیک به پنج ساعت از کوتاه‌ترین شب‌سال، آخرین روز بهار، بلندتره.

• یلدا برای ایرانی‌ها فراتر از یه مناسبته؛ آیینی در سطح نوروز، با آداب و سنت‌های مخصوص به خودش، از هندوانه و انار به‌عنوان پای ثابت سفره‌ها تا شاهنامه‌خونی و البته تفأل به دیوان حافظ. هرچند با توجه به جمعیت 80 میلیونی ایران و 500 غزل حافظ، سرنوشت 160 هزار ایرانی از نگاه لسان‌الغیب یکسانه!

• شب در باور و ادبیات مردم، نماد ظلمت و خورشید مظهر خیر و نیکی بوده و هست. ایرانی‌ها با ارجاع هزاران ساله به یلدا، انگار به خودشون وعده میدن یه روزی خورشید دوباره درمیاد و شبِ سیاهِ طولانی بالاخره سر می‌رسه.

 

ارسال نظر