کد خبر : 32

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید واگذاری ها انجام شود تا بهره‌برداری ها و بهره وری ها بیشتر شودتصریح کرد: این اقدام هم باید از سوی اهلش انجام شود .

به گزارش پیام نو، اسحاق جهانگیری عصر امروز (شنبه - ۹ شهریور) طی سخنانی در مراسم افتتاح همزمان ۶۴۳ پروژه تعاونی در سراسر کشور که در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد با تبریک فرارسیدن هفته تعاون، گفت: امیدوارم با تلاش جدی که همه دوستان انجام می دهند بخش تعاون بتواند جایگاه مطلوب در اقتصاد کشور داشته باشد.

وی افزود: زمانی که بنیانگذاران جمهوری اسلامی به تدوین قانون اساسی متناسب با آرمان جمهوری اسلامی مشغول بودند در بخش اقتصادی سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی را تعریف کردند که تا پیش از آن چندان در قانون اساسی کشور به آن توجه نشده بود. البته کسانی که در تدوین قانون اساسی نقش داشتند همه شان در یک جا باهم توافق داشتند و آن هم بیم و ترسشان از سرمایه‌داری بود و فکر می‌کردند حمایت از مردم و مستضعفان فقط توسط بخش دولتی می تواند انجام شود و به همین دلیل نقش فراوانی برای دولت در قانون اساسی قائل شدند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اصل ۴۴ قانون اساسی ابهامات جدی برای فعالیت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد کرده‌ بود، گفت:  در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد که در وزارت صنعت مسئولیت داشتم هرچه با بخش خصوصی کشور جلسه می گذاشتیم که بیشتر فعالیت کنند یا به سرمایه‌گذاران خارجی می گفتیم بیایید در ایران سرمایه گذاری کنید می گفتند مشخص نیست که قانون اساسی شما تا چه اندازه برای عملکرد ما نقش قایل است و این قانون جلوی فعالیت ما را می گیرد.

جهانگیری با اشاره به اقدام رهبری انقلاب در دهه هشتاد برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی در کشور، اظهار کرد: این اقدام رهبری انقلاب باعث شد تا با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد، دیگر کسی در فعالیت بخش خصوصی و تعاونی مانع تراشی نکند. بله درباره هر واگذاری می توان سخن گفت. هر واگذاری انجام شود بعدا کسی می تواند درباره آن حرف بزند یا انتقاد کند اما مهم این است که واگذاری ها در چارچوب قانون و مقررات انجام شود.

وی افزود: هر زمان که یک واگذاری صورت می گیرد یک بخشی می آیند و با نیت های خاص علیه آن واگذاری شبهه افکنی می کنند که ما برای همین یک شورایی تشکیل دادیم که افرادی خارج از دولت بیایند و درباره این واگذاری ها اظهار نظر کنند.

معاون اول رییس‌جمهوری تاکید کرد: تا زمانی که خصوصی سازی انجام نشود و شرکت ها به افراد اهلش واگذار نشود، این دولت است که باید به این شرکت ها بودجه دهد تا سرپا بمانند و این چیزی جز ضرر برای مردم نیست. باید واگذاری ها انجام شود تا بهره‌برداری ها و بهره وری ها بیشتر شود و این اقدام هم از سوی اهلش انجام شود و گرنه اینکه می گوییم دولت ایران ثروتمند است معنایش این نیست که گاوصندوق های ما پر از پول و دلار است تا هر جور که خواستیم خرج کنیم.

جهانگیری ادامه داد: ثروتمند بودن دولت به این است که سرمایه انسانی و معادن و صنایع فراوانی در این کشور وجود دارند اما باید به خوبی از آنان استفاده شود وگرنه اگر جلوی خصوصی سازی یا کار تعاونی ها گرفته شود، مثل این می ماند که پول در گاو صندوق داشته باشیم اما کلیدش را گم کرده باشیم.

وی با یادآوری تلاش دولت اصلاحات برای مشارکت بخشیدن مردم در سهام کارخانه ها، اظهار کرد: این اقدام از آن زمان دنبال شد و طرحش به مجلس هم رفت و در دوره بعدی با نام سهام عدالت مطرح شد و برای اجرایی شدنش هم شرایطی در نظر گرفته شد. پس لازم است که خود مردم سهام دار شرکت‌ها و کارخانه های مختلف باشند و بتوانند به اقتصاد کشور کمک کنند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به تاثیر فراوان تعاونی ها در ایجاد اشتغال گفت: ما باید اعتبارات اشتغال زایی را به سمت همین تعاونی ها ببریم تا آمار ۳ میلیون نفری که از بیکاران کشور گفته می‌شود کاهش یابد. این راهی است که خیلی از کشورها با توسعه تعاونی ها طی کردند و از بیکارانشان کاستند.

جهانگیری افزود: برای ایجاد عدالت هم باز توسعه تعاونی ها می تواند کمک حال ما باشد. ما باید قدر کسانی که امروز تعاونی ها را اداره می کنند و اشتغال زایی دارند در شرایط فعلی بدانیم. ما باید موانع پیش روی تولیدکنندگان را برداریم؛ چرا که سربازان خط مقدم جبهه جنگ اقتصادی هستند باید قدر آنها را بدانیم و دلشان را نلرزانیم هرکس دل آنها را بلرزاند و در کارشان مانع ایجاد کند به جبهه مقابل که آمریکا باشد کمک کرده است.

معاون اول رئیس‌جمهوری تاکید کرد: آمریکا همه تلاشش را کرد تا اقتصاد این کشور را زمین بزند و نتوانست، خواست با جهت دهی به راهپیمایی ها و اعتراضات دولت را زمین بزند و نتوانست، خواست ما چهل سالگی انقلاب مان را نبینیم و نتوانست. پس ما اگر می خواهیم جلوی آمریکا بایستیم از تولیدکنندگان مان حتما باید حمایت کنیم.

جهانگیری در پایان گفت: مردم ما پول‌های زیادی دارند که دنبال جای درست برای سرمایه‌گذاری آن می گردند پس ما باید شرایط را برای سرمایه‌گذاری آنان در تعاونی ها فراهم آوریم و کمک کنیم آنان هم در بهبود اقتصاد و پیشبرد اهداف اقتصادی به ما کمک کنند.

ارسال نظر