کد خبر : 397

آذر منصوری

روش رسیدن ما به لیست بر اساس ساز و کاری است که در سامانه "سرا" تعریف شده است

انتظاری که از هیئت اجرایی و نظارت بر انتخابات وجود داشته، این است که این نهادها بر اساس مر قانون عمل کنند و چنانچه فردی، فارغ از تمایلات جناحی، صلاحیت حضور در انتخابات را به عنوان کاندیدا داشت بر همین مبنا اعمال قانون صورت بگیرد. تاکید بر اجرای مر قانون، متضمن اعتماد رای دهندگان و جامعه امروز ایران به صندوق رای و مقدمه مشارکت حداکثری در انتخابات است.

چنانچه این ضرورت و الزام، مدنظر هیئات اجرایی و نظارت بر انتخابات قرار بگیرد، طبعا باید شاهد مراعات این قانون باشیم. به نظر می‌رسد که در بحث بررسی صلاحیت افراد در این دوره از انتخابات، هیئت اجرایی به محدوده‌ای ورود کردند که در نوع خود، کم سابقه و بی‌سابقه بوده است. طبعا افرادی در معرض ردصلاحیت قرار گرفته و به آن نیز اعتراض دارند که بر اساس برداشت این افراد، مرقانون در روند بررسی صلاحیت‌ها مورد اعمال قرار نگرفته است.

اصلاح‌طلبان نیز بر این مبنا که انتخابات را به عنوان بخشی از سیاست‌ورزی اصللاح‌طلبانه خود برگزیده‌اند، طبق قانون نسبت به این مسئله باید اعتراض داشته باشند. کسانی که صلاحیت‌ آن‌ها در هیئات اجرایی، خارج از ضوابط مندرج در قانون انتخابات رد شده، باید به این مسئله اعتراض کرده و تداوم این راه را دنبال کنند. در نهایت نیز، پس از رسیدگی به اعتراضات و اعلام نظر شورای نگهبان باید بررسی کرده و ببینیم که آیا شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که مفهوم انتخابات در این دوره شکل می‌گیرد یا خیر. قطعا تلاش خواهد شد که این تصمیم، در یک کنش جمعی صورت بگیرد. لازمه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، اعطای حق انتخاب، چه برای انتخاب کنندگان و چه برای انتخاب شوندگان خواهد بود و این مهم باید مبنی قرار بگیرد.

بنا بر اعلام هیئت اجرایی به استناد بند 3 از ماده 30 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، صلاحیت من در این ساز و کار احراز نشده است. این بند نیز به عضویت افراد در تشکل‌های غیرقانونی و یا منحل شده نظر دارد و شخصا اعتراض خود را در همین زمینه به اطلاع هیئت نظار رساندم. چرا که در حال حاضر در یک حزب قانونی فعالیت دارم و در طول فعالیت‌های گذشته نیز به هیچ عنوان در احزاب غیرقانونی فعالیت نداشتم. بنا بر این، دلیلی که برای عدم احراز صلاحیت من اعلام شده نیز از همین محل، وارد نبوده و بر اعتراض خود نیز مصر هستم.

بر اساس برنامه‌ای که از ابتدای این دوره در شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان داشتیم، ساز و کار رسیدن به لیست‌های انتخاباتی را به صورت تعریف شده و مصوب در شورا داریم و بر همین مبنا نیز عمل خواهیم کرد. روش رسیدن ما به لیست بر اساس ساز و کاری است که در سامانه "سرا" تعریف شده و از میان کاندیداهای ثبت‌نام کننده که در رقابت باقی خواهند ماند با نظر بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان تصمیم می‌گیریم که اساسا، امکانی برای ارائه لیست‌های انتخاباتی وجود دارد یا خیر.

*عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی

 

ارسال نظر