کد خبر : 234

مشکل اصلی این است که مردم کتاب نمی‌خوانند، چه صوتی چه کاغذی!

 

ناشران کتاب‌های صوتی در ایران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند که از آن جمله است ناشناخته بودن کتاب‌های گویا و در نتیجه عدم استقبال عموم مردم.

به گزارش«پیام نو »،با وجود آن که در اغلب کشورهای دنیا هم‌زمان با انتشار کتاب کاغذی، کتاب‌های گویا و الکترونیکی نیز منتشر می‌شود اما در ایران، هنوز برخی ناشران ضرورتی به تولید آن نمی‌بینند و حتی آن را رقیبی برای فروش کتاب کاغذی می‌پندارند. از این رو، روی خوشی به تولید نسخه صوتی کتاب نشان نمی‌دهند.

نبود رابطه گرم میان ناشران کتاب‌های کاغذی و کتاب‌های صوتی، فقدان مبادی و راهکارهای قانونی یا صنف تولیدکنندگان کتاب‌های صوتی را در رونق نگرفتن این بازار نباید از نظر دور داشت.اما انتشار کتاب‌های صوتی در کشورهای دیگر آنقدر اهمیت پیدا کرده است که پای بازیگران هالیوود نیز به خواندن کتاب‌های داستانی باز شده است. از نمونه اخیر آن می توان به رمان پرفروش «جنگ جهانی Z» اشاره کرد که فیلمی هم به همین عنوان با بازی برد پیت روی پرده سینماهای آمریکا رفته است.

براد پیت به همراه چهل بازیگر سرشناس دیگر این رمان را به صورت صوتی اجرا کرده‌اند و در حال حاضر حدود ۶۰۰هزار نسخه از این کتاب به همراه لوح فشرده دارای فایل صوتی این کتاب در بازار کتاب آمریکا به فروش رفته است.

در حقیقت ناشران برای اینکه نرخ فروش کتاب‌های خود را افزایش دهند قالب‌های مختلفی به کتاب‌های خود اضافه می‌کنند که فایل‌های صوتی از نمونه موفق آن‌ها در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. بر اساس آمارهای فروش کتاب در سایت آمازون در سال جاری ۲۶ هزار عنوان کتاب الکترونیک به فروش رفته است که همراه فرمت صوتی بوده است.

بر اساس اعلام این سایت قرار است ناشران ۱۰۰هزار عنوان کتاب صوتی نیز تا پایان سال برای فروش در سایت آمازون به نمایش بگذراند. دان کاتز موسس و مدیر شرکت کتاب‌های صوتی CEO از افزایش فروش این کتاب‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید این روزها مشتری‌های کتابخوان دیگر حوصله باز کردن کتاب‌ها را ندارند و ترجیح می‌دهند آن‌ها را گوش کنند.

به گفته انجمن ناشران کتاب‌های صوتی از سال ۱۹۹۷ که برای اولین بار این کتاب‌ها وارد بازار کتاب شدند با فروش ۴۸۰ میلیون دلاری کتاب‌های صوتی تا سال ۲۰۱۰ با رشد ۳۰درصدی روبرو بودند که در این سال میزان فروش چیزی در حدود ۲/۱ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. البته اولین بار ایده کتاب صوتی در سال‌های ۱۹۳۰ توسط کتابخانه کنگره آمریکا کلید زده شد.

این پروژه که «کتاب برای نابینایان» نام داشت، در ابتدا در راستای کمک به نابینایان برای مطالعه صورت گرفت. بنیاد نابینایان اولین بار کتاب سخنگو را در سال ۱۹۳۲ تولید کرد و سال بعد برای اولین بار تولید انبوه کتاب سخنگو آغاز گشت.

 

ارسال نظر