کد خبر : 236

مطمئنا تابه‌حال نام صنعت بازی‌های ویدیویی و صنعت بازی‌سازی به گوشتان خورده است.

یک بازی‌ساز رایانه‌ای می‌گوید: دغدغه فرهنگی برای من بازی‌ساز هیچ ارزشی ندارد زیرا در تولید بازی‌ها دغدغه‌های فرهنگی به دیوار خورده‌اند زیرا هیچ حمایتی از آن ها نشده است.

به گزارش «پیام نو»، از زمان دیجیتال شدن بازار که تقریباً از سال ۱۳۹۳ شروع شد تا امروز، شاهد یک شیب بسیار تند کاهش فروش بازی‌های رایانه‌ای و افزایش فروش بازی‌های دیجیتال هستیم؛ یعنی از یک فضای فیزیکی سنتی به‌طور قطع در حال گذریم و در حال رسیدن به فضای ۱۰۰ درصد دیجیتال هستیم. از لحاظ آماری در سال ۱۳۹۱، توسط بنیاد، ۲۰ میلیون هولوگرام به بازی‌هایی که به فروش رسیده داده شده و این عدد در سال گذشته، به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار رسیده، یعنی یک‌چهارم شده است، زیرا حجم بازار و فضا سمت مارکت یا فروشگاه‌های دیجیتالی موبایل رفته است.

باتوجه به محدودیت‌هایی که برای بازی‌سازان ایرانی در زمینه تولید بازی‌های کنسولی وجود دارد، طراحان و برنامه‌نویسان ما هم به طور کل دور فعالیت در این بخش یک خط قرمز کشیده‌اند و در تلاشند تا در سایر بخش‌های این صنعت فعالیت‌ کنند و بازی‌های آنلاین نیز یکی از افق‌هایی است که بازی‌سازان داخلی به آن چشم دوخته‌اند.

مرتضی دولت‌آبادی یکی از تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌ای درباره علت استقبال از بازی‌های آنلاین گفت: این نوع بازی‌ها بیشتر گروهی هستند و کاربران می‌توانند در محیط مجازی بایکدیگر رقابت یا همکاری کنند به همین علت جذابیت در این بازی‌ها بیش از بازی‌های تک نفره است. وی افزود: این جذابیت باعث شده تا بازی‌سازان نیز به تولید و طراحی گیم‌های آنلاین علاقه‌ پیدا کنند و دست از ساخت بازی‌های پرهزینه کنسولی بردارند.

دولت‌آبادی درباره هزینه‌ تولید گیم‌های آنلاین اظهار کرد: این دست سرگرمی‌ها گرافیک چندان پیشرفته‌ای نیاز ندارند اما احتیاج به سرورهایی دارند که بتوانند به خوبی به افرادی که از بازی استفاده می‌کنند پاسخ دهند. این تولیدکننده بازی اظهار کرد: البته قدرت سرور‌های خدمات‌دهنده به تعداد کاربران بستگی دارد که در بازی‌های آنلاین ایرانی این تعداد چندان بالا نیست.

بهروز فرهمند، کارشناس فناوری اطلاعات اظهار کرد: در حال حاضر، شرکت‌های بزرگ بازی‌سازی در جهان در تلاشند تا از بی‌تحرکی کودکان جلوگیری کنند و ساخت دستگاه کینکت مایکروسافت به همین علت است. این کارشناس با بیان اینکه بازی‌های رایانه‌ای مزایا و معایب خود را دارند، گفت: تحقیقات نشان داده که گیم‌های دیجیتالی روند یادگیری و هوشیاری کودکان و نوجوانان را بالا می‌برد و باعث می‌شود تا کودکان با برنامه‌های رایانه‌ای بیشتر در تعامل باشند اما از طرفی دیگر باید برای بازی کودکان زمان بندی‌ کرد تا از مضرات این بازی‌ها در امان بود.

وی با اشاره به اینکه کودکان و نوجوانان نباید بیش از 2 ساعت سرگرم بازی‌های رایانه‌ای باشند، اظهار کرد: اگر بیش از حد از این سرگرمی‌های دیجیتال استفاده شود، در طولانی‌مدت آسیب‌های جسمانی و روانی خطرناکی به دنبال خواهد داشت.

فرهمند افزود: اختصاص ساعات زیاد برای بازی‌های رایانه‌ای، آسیب‌هایی جسمانی فراوانی مانند بروز تیک‌ها و فشارهای عصبی، سردرد، چشم درد، چاقی، کمردرد، دردهای مفصلی انگشتان و مچ‌دست، کم‌خوابی و بی‌خوابی، اختلال در اشتها و خارج شدن ستون فقرات از حالت طبیعی را می‌تواند به همراه داشته باشد. این کارشناس اظهار کرد: آسیب‌های اخلاقی یکی دیگر از مضرات این بازی‌ها است و از بین بردن رابطه فکری و عاطفی فرزندان و والدین از دیگر آسیب‌های بازی‌های رایانه‌ای است که کودکان را تهدید می‌کند.

 

ارسال نظر