| 01:51   
کد خبر : 12062

چند توصیه آتش‌نشانی به کوهنوردان

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران برخی توصیه‌های ایمنی را به افرادی که به کوهنوردی می‌پردازند ارائه کرد.

به گزارش پیام نو، سید جلال ملکی اظهار کرد: گفته می شود که به جنگ طبیعت و آتش و کوه نباید تنها رفت و باید از کمک افراد باتجربه در کوهنوردی استفاده کرد. کمک افرادی که در این زمینه تجربه کافی دارند، می تواند در مواقع بحرانی جان افراد را نجات دهد.

وی با اشاره به لزوم انتخاب مسیر صحیح حین کوهنوردی گفت: پیش از آغاز یک مسیر بهتر است چند نفر از افرادی که در مسیر حضور ندارند، در جریان برنامه کوهنورد قرار گیرند تا در صورت گم شدن فرد، اطلاعاتی از محدوده تردد او وجود داشته باشد.

ملکی ادامه داد: بهتر است که در مسیرهای شناخته شده تردد کرد. متاسفانه برخی افراد به خصوص جوان ترها عادت دارند که پا به مسیرهای ناشناخته بگذارند این در حالیست که اگر بلد نباشند که چگونه راه خود را پیدا کنند از مسیر اصلی منحرف می شوند. بسیاری از حوادث کوهستان مرتبط با همین موضوع رخ می دهد که افراد بدون تجربه برای کشف مسیر های جدید گم می شوند یا در مسیری گرفتار می شوند که راه رفت و برگشت ندارد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اضافه کرد: برگشت از کوه را نباید به ساعات تاریکی هوا موکول کرد. افراد باید حتما زمانی از کوهستان بازگردند که هوا تاریک نشده است. در تاریکی شب شناخت مسیر نیز سخت تر صورت می گیرد و احتمال وقوع حوادث و گم شدن نیز افزایش پیدا می کند، به خصوص در فصل زمستان در چند دقیقه وضعیت هوا بسیار متفاوت می شود همچنین بهتر است که از لبه های برف، یال ها و دره هایی که احتمال وقوع بهمن در آن وجود دارد، تردد نکرد.

وی با بیان اینکه در کوهنوردی همیشه باید برای سخت ترین شرایط آماده بود، گفت: مناسب است که علاوه بر به همراه داشتن تجهیزات، کمک های اولیه را نیز آموزش ببینیم. در مواقع اضطراری تا زمان رسیدن نیروهای امدادی، آگاهی از موارد کمک های اولیه می تواند بسیار کمک کننده باشد.

ملکی با بیان اینکه یکی از نکات بسیار مهم دیگر حفظ شارژ تلفن همراه برای موارد ضروری است، گفت: در کوهستان باید برای چند ساعت تلفن همراه شارژ داشته باشد تا اگر حادثه ای رخ داد امکان برقراری ارتباط با نیروهای امدادی وجود داشته باشد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اضافه کرد: در صورتی که افراد در کوهستان گم شدند، تا رسیدن نیروهای امدادی مکان خود را تغییر ندهند اما در صورتی که مجبور به تغییر مکان شدند حتما این مسئله را به نیرو های امدادی گزارش کنند.

وی با بیان اینکه کوهنوری از جمله ورزش هایی است که می توان بدون برخوردار بودن از تخصص لازم نیز به آن پرداخت گفت: بسیار دیده می شود افرادی که از تخصص و حتی تجهیزات لازم نیز برخوردار نیستند اقدام به کوهنوری می کنند. این ورزش سهل الوصل است و دیده می شود حتی افرادی که پا به سن گذاشتند در مسیرهایی از جمله توچال، دربند و.. اقدام به کوهنوردی می کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: سازمان آتش نشانی تهران از اواخر سال ۸۴ که متوجه افزایش حوادث کوهستان شد،‌ تصمیم گرفت که تیم امداد و نجات ویژه کوهستان را راه اندازی کند که برای اولین بار در ایستگاه ۶۴ که نزدیک ترین ایستگاه به کوه توچال بود راه اندازی شد. این تیم در ابتدا تجهیزات کافی نداشت اما پس از مدتی تجهیزاتش تکمیل شد و حتی یکسری عملیات غواصی که آن ها نیز مرتبط با امداد و نجات بود را نیز انجام داد.

ملکی اظهار کرد:‌ پس از مدتی ایستگاه ۷۴،‌ در محدوده امامزاده داوود نیز برای امداد و نجات کوهستان فعال شد که البته این گروه در خود ایستگاه آتش نشانی مستقر هستند؛ در حالی که ایستگاه ۶۴ برای سرعت بخشیدن به انجام عملیات و رسیدگی سریعتر به افرادی که در کوهستان گرفتار شدند، در ارتفاعات مستقر است. آن ها از حوالی ظهر روز پنج شنبه به مدت دو شیفت، در کمپی در ایستگاه پنجم توچال حضور دارند. این کار زمان رسیدن به محل حوادث را بسیار کاهش داده است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران گفت:‌ در این مدت حداقل هفته ای چهار حادثه کوهستان را تجربه کردیم که البته این آمار در فصل زمستان افزایش پیدا می کند. بارها همکاران زمانی به محل حادثه رسیدند که افراد گرفتار در حال یخ زدن بودند اما با اقداماتی که آتش نشانان انجام دادند افراد را به سلامت به ارتفاعات پایین تر منتقل کردند. مسئولان تله کابین توچال نیز در این زمینه همکاری بسیار خوبی با آتش نشانی داشتند، بارها در ساعات پایانی شب تمام خط تله کابین را راه انداختند تا از یک تله کابین برای انتقال افراد گرفتار استفاده شود. حین حوادث برخی مواقع همکاران هلال احمر و گاهی هیات کوهنوری نیز به آتش نشانی کمک می کنند که باید از آن ها بابت همکاریشان قدردانی کنیم.

منبع: ایسنا

ارسال نظر