| 21:14   
کد خبر : 12104

گزارش پیام نو از نمونه‌های مشابه تخلفات اخلاقی ستاره‌های فوتبال

پیش از مدافع تیم ملی فوتبال ایران، ستاره‌های دیگری در جهان تاوان سنگینی برای تخلفات اخلاقی داده‌اند.

پیام نو| مهدی فیضی‌صفت - تیم ملی فوتبال ایران در آستانه صعودی مقتدرانه به جام جهانی 2022 قطر قرار دارد، ولی بازار حاشیه پیرامون «یوزهای ایرانی» داغ است. توئیت مهاجم ملی‌پوش تیم فوتبال پورتو علیه سرمربی تیم ملی، محرومیت از دو دیدار مقابل لبنان و سوریه در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی در آسیا را به دنبال داشت. سرانجام صلح و آرامش میان مهدی طارمی و دراگان اسکوچیچ برقرار شد و به نظر می‌رسید بحران در اردوی تیم ملی به پایان رسیده، اما انتشار فایلی صوتی از محمدحسین کنعانی‌زادگان، هنگام حضور در هتل المپیک، بار دیگر آتش بحران پیرامون تیم ملی فوتبال ایران را شعله‌ور کرد.

فایل صوتی به دست کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال رسیده و شایعات از محرومیت چندماهه و حتی چند ساله حکایت دارد؛ اتفاقی که در صورت تحقق به معنای مرگ رؤیای بازی در معتبرترین مسابقات فوتبالی جهان برای مدافع تیم ملی است. هرچند صحبت از توطئه و حتی «پرستو» به میان آمده، اما محرومیت کنعانی‌زادگان قطعی به نظر می‌رسد. نمونه‌های مشابهی پیش‌تر در جهان اتفاق افتاده و بازیکنان متخلف، تاوان سنگینی پرداخته‌اند.

پنج سال محرومیت ستاره فرانسه برای فیلم جنجالی

مشهورترین ماجرا در جهان فوتبال به اخاذی کریم بنزما از متیو والبوئنا برمی‌گردد. کاپیتان امروز رئال مادرید در ماجرای اخاذی از هم‌تیمی خود نقش واسطه را ایفا کرد. بنا بر گفته قاضی پرونده، او با «ترفند و دروغ» سعی کرد هافبک سابق لیون را برای حفظ آبرو، ترغیب به پرداخت باج کند. فرد باج‌گیر، دوست دوران کودکی بنزما بود.

بنزما در دادگاه گناهکار شناخته شد و علاوه بر جریمه نقدی، به مدت پنج سال شانس پوشیدن پیراهن تیم ملی را از دست داد. او در مسابقات یورو 2020 به میادین بازگشت، اما اگر نقره‌داغ نمی‌شد، شاید امروز او به‌جای تیری آنری، بهترین گلزن تاریخ تیم ملی فرانسه به شمار می‌رفت.

بنزما والبوئنا

انگلیس، پرچمدار تخلفات ملی‌پوشان!

آمار تخلفات بازیکنان ملی‌پوش در سطح اول فوتبال جهان، بیش از همه انگلیس را دربرمی‌گیرد. «میسن گرینوود» و «فیل فودن» خوشحال از انجام نخستین بازی ملی برای تیم ملی بودند که ناگهان با حکم اخراج از اردو مواجه شدند. مطابق قانون حاکم بر اردوی تیم ملی فوتبال انگلیس، ملی‌پوشان حق ملاقات با افرادی به‌جز اعضای تیم را نداشتند، اما این دو بازیکن جوان، قوانین قرنطینه را نقض کردند. «گرینوود» و «فودن»، دو دختر به هتل محل اقامت تیم ملی آوردند. انتشار عکس‌ها در «اسنپ‌چت» به معنای اخراج از اردوی تیم ملی انگلیس بود.

فیل فودن گرینوود

آدام جانسون، دیگر ملی‌پوش انگلیسی بود که سال 2015 به اتهام تجاوز به دختری 15 ساله دستگیر و از هر دو تیم باشگاهی و ملی کنار گذاشته شد. باشگاه ساندرلند او را محروم کرد و همچنین جانسون دیگر هیچ‌گاه نتوانست پیراهن تیم ملی را هم بر تن کند. او به 6 سال زندان محکوم شد و بعد از تحمل سه سال محکومیت، آزاد شد.

آدام جانسون

شوک به فوتبال مکزیک

تیم ملی مکزیک، خود را برای حضور در مسابقات کوپا آمریکا 2011 آماده می‌کرد. ناگهان خبری منتشر شد و فوتبال مکزیک را در شوک فرو برد. هشت بازیکن ملی‌پوش بعد از اثبات شرکت در رابطه‌ای جنسی از حضور در اردوی تیم ملی محروم شدند. ماجرا وقتی رسانه‌ای شد که بازیکنان، گزارش سرقت از پول‌ها و وسایل شخصی خود در هتل را دادند. تحقیقات پلیس آغاز و مشخص شد سارقان، زنانی بودند که از طریق بازیکنان به داخل هتل راه پیدا کردند.

تیم ملی فوتبال مکزیک 2011

البته نمونه‌های بسیار دیگری را می‌توان مثال زد که بازتاب‌های رسانه‌ای وسیعی داشته و به قیمت از دست رفتن قراردادهای تبلیغاتی گران‌قیمت برای بازیکنان مختلف تمام شده است؛ از رایان گیگز و وین رونی تا فرانک ریبری و دله آلی.

ارسال نظر