| 19:57   
کد خبر : 14551

یادداشت اختصاصی؛

وزیر اقتصاد آلمان گفت که در سفر به قطر و امارات متحده عربی درباره تامین گاز طبیعی مایع ‌بحث خواهد کرد.

فرشاد گلزاری، پیام نو|  ۱۹ ماه جاری میلادی وزیر اقتصاد آلمان از برنامه‌اش برای سفر به کشورهای حوزه خلیج فارس و بحث درباره آینده بازارهای انرژی سخن به میان آورد و آن دسته از خبرنگاران و کارشناسان که می‌دانستند پس ذهن مقامات برلین چه خبر است، سفر وزیر اقتصادشان را زیر ذره‌بین گرفتند.

«رابرت هابک»، وزیر اقتصاد آلمان، در این رابطه گفت که در سفر به قطر و امارات متحده عربی درباره تامین گاز طبیعی مایع ‌بحث خواهد کرد، چراکه قصد دارد قرارداد سوخت هیدروژنی را تنظیم کند و وابستگی آلمان را به روسیه برای گاز کمتر کاهش دهد.

خداحافظی با مسکو!

این در حالی است که بر اساس داده‌های موجود در وب سایت وزارت اقتصاد آلمان، روسیه بزرگ‌ترین تامین‌کننده گاز به این کشور بوده و تقریباً نیمی از واردات گاز طبیعی مایع آلمان از روسیه است. از زمانی که روس‌ها به اوکراین حمله کردند، هابک چندین ابتکار را برای کاهش وابستگی انرژی آلمان به روسیه آغاز کرده است؛ از جمله سفارشات بزرگ گاز مایع غیرروسی، برنامه‌هایی برای ساخت پایانه‌ای برای واردات گاز مایع و کاهش سرعت وابستگی انرژی این کشور به ذغال سنگ.

هابک شنبه گذشته و قبل از شروع سفرش به خاورمیانه گفت که هدف وی از این دیدارها ایجاد یک مشارکت انرژی در میان‌مدت‌ است. هابک به رادیو «دویچلند فونک» گفت: «اگر ما در زمستان آینده گاز بیشتری دریافت نکنیم و اگر قرار باشد تحویل از روسیه قطع شود، گاز کافی برای گرم کردن تمام خانه‌هایمان و حفظ صنعت خود را نخواهیم داشت.»

وی همچنین افزود که می‌خواهد درباره تامین «کوتاه‌مدت» گاز مایع طبیعی بحث کند و «به شرکت‌هایی که تامین گاز در آلمان را تضمین می‌کنند چارچوب سیاسی مستقل شدن از واردات روسیه را بدهد، موضوعاتی که نمی‌توانند در دستور کار سیاسی بالاتر قرار بگیرند».

از سوی دیگر، کمیسیون اروپا همچنین در حال کار بر روی طرح‌های گسترده‌تر برای حذف تدریجی وابستگی اتحادیه اروپا به گاز، نفت و زغال سنگ روسیه در پنج سال آینده است. هابک که ریاست وزارتخانه ‌امور آب و هوا را نیز برعهده دارد، اخیراً از یکی دیگر از نیروگاه‌های گاز نروژ و همچنین بزرگ‌ترین صادرکننده جهانی فعلی در این حوزه، یعنی ایالات متحده، بازدید کرد. برلین به دلیل مخالفتش با تحریم فوری عرضه انرژی روسیه به عنوان ابزاری برای بستن منبع اصلی درآمد خارجی مسکو، مورد انتقاد قرار گرفته است و حالا به نظر می‌رسد که مقامات جمهوری فدرال آلمان به دنبال راه‌حل دیگری هستند.

بر این اساس سفر هابک البته بدون دستاورد هم نبود و وی توانست به مقاصد و اهداف خود در این زمینه برسد. بنا به گزارش گاردین، آلمان قراردادی با قطر برای تامین گاز طبیعی مایع منعقد کرده است که به این کشور اروپایی کمک می‌کند وابستگی خود به انرژی روسیه را از بین ببرد. اما کارشناسان هشدار داده‌اند که این قرارداد یک راه‌حل بلندمدت است و کمک چندانی به کاهش ورود جریان جاری پول اروپا به خزانه روسیه که تخمین زده می‌شود 285 میلیون دلار (217 میلیون پوند) در روز تنها برای نفت باشد، نخواهد کرد.

دوحه و ابوظبی در مدار برلین

به هر ترتیب، رابرت هابک‌ پس از گفت‌وگو در دوحه، جایی که رهبران تجاری آلمان او را همراهی می‌کردند، این توافق را اعلام کرد. هابک گفت: «خیلی خوب است که می‌توانم بگویم به طور قاطعانه برای وارد شدن به یک مشارکت بلند مدت در زمینه انرژی و یک همکاری با طرف قطری توافق کرده‌ایم.» به گفته وی، شرکت‌هایی که اکنون در این سفر مشارکت دارند، با طرف قطری وارد مذاکره خواهند شد. هابک البته ارقام دقیقی در مورد واردات برنامه‌ریزی‌شده از قطر ارائه نکرد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثریت آلمانی‌ها در صورت کمک به شکست روسیه، آماده فداکاری از جمله افزایش قیمت بنزین خواهند بود، اما دولت آلمان یا نظرسنجی را باور ندارد یا فکر می‌کند که مردم خطر واقعی بیکاری گسترده را که نتیجه مستقیم تحریم است درک نمی‌کنند و درگیر عواطف شده‌اند. رابرت هابک همچنین چندین قرارداد همکاری هیدروژنی با امارات متحده عربی ‌منعقد کرده است که انتظار می‌رود براساس این قرارداد اولین هیدروژن آبی در سال ۲۰۲۲ به آلمان ارسال شود.

گفتنی است که هیدروژن سبز با استفاده از برق تجدیدپذیر ایجاد می‌شود و هیدروژن آبی از گاز طبیعی با جذب و ذخیره کربن (CCS) ساخته می‌شود تا گازهای گلخانه‌ای را در زیر زمین دفن کند. اهمیت این مسئله از آنجا مطرح می‌شود که هابک از اعضای حزب سبز آلمان است که بنا دارد انتشار گازهای گلخانه‌ای در این کشور را کاهش دهد و به مفاد توافق آب‌وهوایی پاریس وفادار بماند.

با این همه، کفایت هیدروژن آبی در زمینه عدم تاثیر مخرب بر محیط‌زیست اغلب مورد تردید قرار می‌گیرد، زیرا این هیدروژن به گاز فسیلی به عنوان ماده اولیه متکی است در حالی که هیدروژن سبز از الکترولیز آب ساخته می‌شود. هابک پس از بازدید خود از ابوظبی توضیح داد: «گسترش سریع زنجیره تامین هیدروژن یک عامل بسیار مهم در گذار به انرژی پایدار است.» معاون صدراعظم آلمان نیز از همکاری برنامه‌ریزی شده بین شرکت‌های آلمانی و اماراتی و همکاری‌های تحقیقاتی برنامه‌ریزی شده با مشارکت موسسه تحقیقاتی «فراونهوفر» آلمان و وزارت انرژی امارات استقبال کرد.

بنا بر گزارش‌ها، آلمان قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ سهم اصلی سه میلیون تن هیدروژن «پاک» را وارد کند. در نتیجه، تضمین قراردادها با صادرکنندگان بالقوه مانند امارات متحده عربی به اولویت اصلی تبدیل شد؛ زیرا دولت قبلی بر راه‌اندازی آن با مشارکت انرژی آلمان و امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۷ نظارت داشت.

وزارت اقتصاد آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که امارات شرایط آب‌و‌هوایی ایده‌آل آفتابی برای تولید مقرون به صرفه هیدروژن از انرژی‌های تجدیدپذیر دارد و می‌خواهد «اولین محموله هیدروژن آبی را در سال ۲۰۲۲ به آلمان تحویل دهد.»

در بیانیه‌ای که وزارت اقتصاد منتشر کرده است، اشاره‌ای به این نشده که آیا هیدروژنی که از امارات به آلمان ارسال می‌شود آبی یا سبز خواهد بود. اما با نگاهی به قراردادهایی که در ابوظبی امضا شد، به نظر می‌رسد که همگی این مسائل حداقل در مرحله اولیه، مربوط به هیدروژن آبی هستند. بر همین اساس توافق‌هایی که در دوحه و ابوظبی به امضاء رسید حالا نشان از قطب‌بندی جدید برلین در امر انرژی دارد که به نوعی نمایانگر پیامدها و پس‌لرزه‌های جنگ اوکراین است. 

ارسال نظر