کد خبر : 241

بدنبال افشای دوپینگ سازمان یافته صورت گرفت

آژانس جهانی ضد دوپینگ(وادا)، روسیه را به مدت 4 سال از حضور در بازی‌های المپیک و همه رشته‌های ورزشی المپیکی محروم کرد.

آژانس جهانی ضد دوپینگ(وادا)، روسیه را به مدت 4 سال از حضور در بازی‌های المپیک و همه رشته‌های ورزشی المپیکی محروم کرد.

به گزارش «پیام نو» به نقل از خبرگزاری فرانسه، جیمز فیتزجرالد سخنگوی وادا اعلام کرد: ورزشکاران با نام کشور روسیه نمی‌توانند در بازی المپیک تابستانی 2020 توکیو و بازی‌های المپیک زمستانی 2022 پکن حاضر شوند. این محرومیت‌ها به اتهام خودداری مسکو از دادن اطلاعات صحیح و یا ارائه اطلاعات غلط و جعلی در مورد آزمایشگاه مبارزه با دوپینگ این کشور در نظر گرفته شد.

فیتزجرالد گفت:: این مساله مورد تایید اکثریت اعضا در کمیته اجرایی وادا در لوزان قرار گرفت و همچنین کمیته اجرایی آژانس جهانی ضد دوپینگ اعلام کرد روسیه به علت عدم انطباق با قوانین این آژانس برای مدت 4 سال از حضور در رقابت‌های مختلف ورزشی تحت نظارت فدراسیون‌هایی که در المپیک حضور دارند محروم است. 

البته ورزشکاران روسیه می‌توانند با پرچم کمیته بین المللی المپیک در المپیک توکیو شرکت کنند، اما این حضور به شرطی مورد تایید قرار خواهد گرفت که آن‌ها بتوانند اثبات کنند ارتباطی با برنامه دوپینگ سازمان یافته و مورد حمایت دولت ندارند و دخالتی در پرونده مربوط به گزارش موسوم به مک لارن ندارند. همچنین ورزشکاران باید در مورد دستکاری نشدن نمونه‌های دوپینگشان در آزمایشگاه روسیه مورد تایید قرار بگیرند. “

گزارش مستقل مک لارن که در سال 2016 منتشر شد مدعیست که به ویژه در فاصله سال‌های 2011 تا 2015 ورزشکاران روسیه اقدام به دوپینگ و مصرف دارو‌های نیروزا آنهم با حمایت و برنامه ریزی مشخص دولتی کرده اند.

همچنین رئیس سابق کمیته ضددوپینگ روسیه که از این کشور رفته و در آمریکا زندگی می‌کند، از جریمه‌ای که علیه ورزشکاران کشورش شد استقبال کرد.

همچنین جئورجی رودچنکوف رئیس سابق کمیته ضددوپینگ روسیه در واکنش به محرومیت ورزشکاران روسیه از حضور در بازیهای المپیک گفت: این سرنوشت دروغ و فریبکاری است. بالاخره دروغ، دستکاری اطلاعات و کار نادرست با جریمه ای که باید روبرو شد. ورزشکاران پاک و سالم زیادی به خاطر افراد متقلب محروم شدند و البته که باید عدالت را به ورزش برگرداند و این امر می تواند به بازگرداندن عدالت به ورزش کمک کند. 

رودچنکوف که در آمریکا تحت یک برنامه مراقبتی زندگی می کند، بارها روسیه را به فعالیت های گسترده دوپینگ محکوم کرده است و خواستار بررسی دوباره نتیجه المپیک ۲۰۱۲ و المپیک زمستانی سوچی شده است.

این صحبت ها در حالی مطرح شده است که خیلی از ورزشکاران سابق روسیه و مسئولان ورزشی این کشور تصمیم وادا در محرومیت ورزشکاران روس از حضور در المپیک تابستانی 2020 و زمستانی 2022 را تصمیمی سیاسی خواندند.

 

 

ارسال نظر