کد خبر : 10684

بازار رمزارزها روز گذشته ریزش محسوسی را تجربه و کام بسیاری از فعالان این بازار را تلخ کرد.

پیام نو| بازار رمزارزها روز گذشته ریزش محسوسی را تجربه و بدون تردید کام بسیاری از فعالان این بازار سرمایه را تلخ کرده است. کاربران حاضر در این بازار به یاد دارند که هفته گذشته و به صورت دقیق 10 نوامبر 2021 بیت‌کوین از 68 هزار دلار عبور کرد و تا حوالی 69 هزار دلار جهش داشت و یک سقف قیمتی یا ATH (All Time High) جدید را به ثبت رساند.

هیاهو و سپس سکوت!

اگر همان موقع سری به فضای مجازی به خصوص توئیتر و اینستاگرام می‌زدید به وضوح می‌دیدید که اینفلوئنسرها، تحلیلگران و فعالان کهنه‌کار بازار رمزارزها غرق در شادی بودند. تریدرها هم هر کدام براساس استراتژی خودشان اقدام به باز کردن معاملات خود کرده و برخی‌ها با دیدن بازار سبز بیت‌کوین، معامله جدیدی را باز کردند، به این نیت که قرار است پدر رمزارزها سطح 70 هزار دلار را رد کند و سود خوبی به دست بیاورند. 

این خوشحالی طیق معمول برای بسیاری از تریدرها توانست آورده مناسبی به جای بگذارد و برای برخی دیگر از معامله‌گران صرفاً طعم تلخ را فراهم کرد. بر اساس آنچه در سایت «کوین مارکت کَپ» (Coin Market Cap) و چارت بیت‌کوین در این سایت نشان می‌دهد، حدود یک روز بعد (11 نوامبر) یکباره بیت‌کوین تا رقم 64 هزار دلار ریزش داشت و سپس شاهد آن بودیم که بیت‌کوین در میانه 64 تا 65 هزار دلار نوسان داشت و حتی رقم 63 هزار دلار را هم به خود دید. 

کمی بعد یعنی در 12 نوامبر این رمز ارز رقم 62 هزار دلار را لمس کرد و پس از آن مجدداً وارد کانال 64، 65 و حتی 66 هزار دلار شد. در این میان بسیاری از کسانی که تجربه نوسانات بیت‌کوین را طی ماه‌های اخیر داشتند، یا دست از معامله به خصوص «معامله فیوچرز» برداشتند و نظاره‌گر بازار شدند، یا اینکه مجدداً معاملات آتی خود را در ارقام‌ بالاتر ثبت کردند.

خرس رمزارز

دلیل اینکه برخی‌ها معاملات با سقف بالاتر باز کردند، پیش‌روی صعودی بیت‌کوین بود اما سه‌شنبه (16 نوامبر) یکباره بیت‌کوین ریزش داشت و تا سطح 59 هزار دلار را لمس کرد. این اقدام نه‌تنها بازار را خونین‌تر از روزهای قبل کرد، بلکه باعث شد تا معاملاتی که توسط بسیاری از تریدرها باز شده بود، یکباره لیکوئید شود و برخی دیگر که به صورت اسپات یا همان معامله نقدی کار می‌کردند هم ضررهای زیادی را متحمل شوند. 

این اتفاق اگرچه جای تعجب برای کسی باقی نمی‌گذارد و بارها هم تکرار آن را مشاهده کرده‌ایم، اما باعث شد تا سکوتی بر کل بازار طنین‌انداز شود؛ چراکه سایر آلت‌کوین‌ها هم به دنبال سقط بیت‌کوین، ریزش قیمت را تجریه کردند. البته در این میان کسانی هم وجود داشتند که بسیار خوشحال بودند و این دسته همان کاربران و فعالانی بودند که روزها در کمین چنین وضعیتی نشسته بودند. این جماعت زمانی که مشاهده کردند بازار یکپارچه قرمز شده، سرمایه خود را تزریق کردند و ارزهای مورد نظرشان را خریدند. عده‌ای دیگر هم که به صورت پله‌کانی وارد بازار شده‌اند، خریدهای خود را تکمیل کردند؛ این دقیقاً همان تلخی و شیرینی است که بسیاری از معامله‌گران و تحلیلگران بازار رمز‌ارزها بارها به آن اشاره کرده‌اند، ولی کسانی هستند که با دیدن ریزش‌های اینچنینی دقیقاً برعکس اقدام می‌کنند! 

چین یا آمریکا؛ مقصر کیست؟    

اینکه چرا چنین ریزشی یکباره صورت گرفت و کام عده‌ای را تلخ کرد، دلایل زیادی دارد، اما دو دلیل عمده که بسیاری از تحلیلگران بدان اشاره کردند، واکنش تنبیهی چین به استخراج‌کنندگان بیت‌کوین و دیگری امضا لایحه زیرساختی یک تریلیون دلاری آمریکا توسط جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده بود. 

در مورد اول باز هم چینی‌ها مقصر شناخته می‌شوند. پکن بارها و بارها طی سال‌های گذشته و به خصوص چندین بار در سال 2021، اقدام به تزریق انواع و اقسام فاد (FUD) به بازار کرد. فاد مخفف سه کلمه ترس (Fear)، عدم اطمینان (Uncertainty) و ابهام (Doubt) است و به نوعی برای تزریق ناامنی ذهنی برخاسته از تصمیمات ترسناک توسط دولت‌ها و علیه فعالان بازارهای مالی به خصوص رمزارزها منتشر می‌شود. کسانی که اقتصاد سیاسی را فرا گرفته‌اند به خوبی می‌دانند که تاثیر «حُقه خبری» که به آن Hoax News گفته می‌شود، عملاً جنگ روانی به راه می‌اندازد که معجونی از اقصاد و سیاست را در برمی‌گیرد. 

چین در حال جنگ با ایالات متحده در سه لایه اقتصاد، سیاست و نظامی‌گری است و به همین دلیل در بازار رمز‌ارزها هم بر استفاده از فریب‌ها و تزریق‌های منفی گاه و بیگاه اصرار دارد. نمونه اخیر این مسئله را باید در خبری که پایگاه Coindesk منتشر کرد، جست‌وجو کنیم. براساس این خبر، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین (NDRC)، روز سه‌شنبه اعلام کرد در مرحله بعدی سرکوب استخراج رمزارزها، قیمت تنبیهی مصرف برق را برای برخی از مراکز استخراج رمزارزها در نظر خواهد گرفت. این بدان معناست که چینی‌ها در حال پیاده‌سازی نوعی سناریو هستند که بتوانند هزینه را برای استخراج‌کنندگان رمزارزها بالا ببرند تا در نهایت آنها با پای خودشان از این صنعت خارج شوند یا حداقل به کشورهای دیگر کوچ کنند. 

خرس رمزارز

در مورد امضای لایحه زیرساختی یک تریلیون دلاری آمریکا توسط جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هم باید دانست که پس از چندین ماه سخت‌گیری و موشکافی قانونی از جانب سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه زیرساختی که مورد انتقاد بسیاری از صاحب‌نظران عرصه رمزارز بود، اکنون به طور رسمی به قانون آمریکا تبدیل شده است. این لایحه که با عنوان «لایحه 4202 زیرساخت‌های کارگزاری و قانون سرمایه‌گذاری» مطرح شده، حالا به یکی از دلایل ریزش بازار تبدیل شده است.

اگرچه هدف این لایحه، تأمین بودجه برای جاده‌ها، پل‌ها، دسترسی به اینترنت، صفحه‌های انرژی خورشیدی، ایستگاه شارژ خودروهای برقی و سایر پروژه‌های مهم زیرساختی است، اما قانونگذاران قبل از تأیید در کنگره، از ادبیاتی استفاده کرده‌اند که می‌تواند برای رمزارزها نیز اعمال شود. 

با تصویب این لایحه، قوانین سختگیرانه‌تری در خصوص کسب‌وکارهای مرتبط با رمزارزها پیاده‌سازی می‌شود و الزامات ارائه گزارش از جانب کارگزاری‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. در این لایحه مقرر شده است که تراکنش‌های رمزارز به ارزش بیش از 10 هزار دلار باید به سرویس درآمد داخلی آمریکا (IRS) گزارش شود. گروهی از سناتورها، اصلاحیه‌ای برای این لایحه پیشنهاد دادند که الزامات ارائه گزارش مالیات بر رمزارز را شفاف‌سازی می‌کرد، اما این پیشنهاد در ماه آگوست تأیید نشد. اکثر سناتورهایی که برای تغییر ادبیات مرتبط با رمزارزها در این لایحه زیرساختی تلاش کردند، سرانجام رأی مثبت دادند. 

براین اساس و پس از تصویب این قانون، رمزارزهای پیشرو (بیت‌کوین و اتریوم) با کاهش حدود 300 میلیارد دلاری در بازار، سقوط دو رقمی را تجربه کردند. طبق اطلاعات منتشر شده، حدود 808 میلیون دلار معامله لانگ (Long Trade) در حدود 48 ساعت لیکوئید شده است و در این میان بیت‌کوین بیش از 30 درصد از این معاملات را تشکیل می‌دهد.

بر همین اساس بسیاری معتقدند که دلیل پرسه‌زنی «خر‌س‌ها» در بازار رمزارزها، همین دو عامل بوده است که مشخص نیست تا کجا ادامه خواهد داشت. 

گزارش: فرشاد گلزاری

ارسال نظر