کد خبر : 1114

علی هاشمی، دبیرکل سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌گوید بحث انتخابات و مافیای مواد مخدر واقعی است.

مهمترین محورهای گفتگو با علی هاشمی ،دبیرکل اسبق ستاد مبارزه با مواد مخدر

*برخورد با حدود 33 هزار باند مسلحانه تروریسم مواد مخدر با نزدیک به ۴هزار شهید و ۱۵یا۱۶هزار جانباز اقدام کمی نیست.

*نیروهای نظامی، اطلاعاتی، انتظامی و دیگر نیروهای ایرانی به تنهایی ۸۰ درصد تریاک ، مورفین و هروئین جهان را کشف و ضبط می کنند.

*از حدود 150 هزار تن تولید خالص مواد افیونی افغانستان در 4 دهه گذشته، حدود 16 هزار تن سهم کشفیات ایران می باشد که نشان از مجاهدت های بی نظیر نیروهای انتظامی، اطلاعاتی و نظامی ما می باشد.

*از مجموعه کل دستگیری های مواد مخدر در سال های 78 تا 82 از حدود۲میلیون نفر،  67هزار نفر آن که حدود ۳ درصد می شود، از داخل حکومت بود.

*روزی ۶۰ نفر دستگیری از عوامل حکومتی داشتیم. متاسفانه قاضی فاسد، اداری فاسد، وکیل فاسد، بسیجی فاسد همواره بوده و خواهد بود.

*یک گلایه ای دوستان دستگاههای امنیتی، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات داشتند، فساد و زدوبند در دستگاه قضاست. این قاطع نبودن در سیستم قضایی باعث شده بود که خیلی از مواقع رشادت ها و ایثارگیری های نیروهای نظامی و امنیتی ما  اثربخش نشود.

*در دوران آقای احمدی نژاد مدیریت مواد مخدر بسیار تضعیف شده بود. دبیرخانه استقلال خود را از دست داد

*زمان عزل من در شهریور 84، هفت تا 10 هزار معتاد صنعتی داشتیم. بر اساس گزارش نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و سیستم قضایی، میانگین قیمت نیز بین ۱۶۷میلیون تا ۱۷۴میلیون تومان بود.در سال 1392 و زمان تحویل دولت به آقای روحانی، تعداد معتادین صنعتی بر طبق آمار رسمی به ۳۳۵ هزار نفر و قیمت هم از ۱۷۰ میلیون تومان به کیلویی ۹میلیون تومان رسید.

*ما تعداد معتادان را سه میلیون و 725 هزار نفر مصرف کننده اعلام کردیم که از این تعداد دو میلیون و 200 هزار معتاد قطعی و بقیه تفننی بود.ما اینرا اعلام کردیم و رفتیم. آقای احمدی نژاد، در جلسه با مدیران ستاد مبارزه با مواد مخدر از 400 هزار نفر شروع کردند و گفتند همین را اعلام کنیم و صلوات بفرستیم. تا اینکه آقایان ایشان را متقاعد کردند که کاهش آمار مصرف کننده ها به شکل دستوری درست نیست و نهایتا به ۸۰۰ هزار نفر تقلیل دادند.

*در دو دهه اول بعد از انقلاب یعنی از 1357 تا 1377روند رشد اعتیاد بیشتر از روند رشد جمعیت بود. در آن مقطع، روند رشد اعتیاد تقریبا سه برابر رشد جمعیت بود.

*ما در سیاست گذاری ها نرخ بروز اعتیاد را برررسی نمی کنیم از نقاط ضعف اساسی است. درباره نرخ شیوع اعتیاد بررسی علمی کردیم ولی درباره درباره نرخ بروز کار جدی نکردیم. نرخ بروز به این مفهوم که سالانه چقدر به معتادان ما اضافه می شود.

*بالاترین درصد مصرف ما مواد مخدر سنتی است. تریاک در بالاترین سطح است الان مجموع مواد مخدر پرخطر اعم از شیشه و هروئین و...حدود ۳۸ تا۴۰ درصد است.

*خطرناک تر از همه چند مصرفی است. ما با تعداد زیادی مصرف کننده درگیر هستیم که همزمان از چند مواد مصرف می کنند

*در یک دادگاهی در استرالیا حضور پیدا کردم که در آن یک معتادی در حضور همه ی افراد مرتبط با مهار و درمان اعتیاد اعم ازقاضی، مددکار بهزیستی، بیمه، مشاور، پزشک و... حضور داشتند. به این شیوه درمان اصطلاحا دادگاه محور می‌گویند.

*درآمدزایی صنعت مواد مخدر در دنیا در کنار صنعت توریسم، اسلحه و نفت است.

*براساس برآورد ۵سال پیش ، بیش از دو هزارو 200 میلیارد دلار چرخش مالی مواد مخدر در جهان است.

*در کشور ما نیز اقتصاد مواد مخدر به ۳۷ تا ۴۰ میلیارد دلار می رسد که البته با سهم ترانزیتی حدود ۲۰میلیارد دلار آن خسارتی است که به کشور وارد می شود. سهم مصرف معتادان، سهم خسارت جامعه و سهم هزینه حاکمیت.

*در سال 1383کشت شقایق به تصویب رسید. در آن زمان بنده دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بودم و جناب دکتر پزشکیان هم وزیر بهداشت و درمان بودند. اتفاقا آنموقع هم پیشنهاد اولیه را ایشان ارائه دادند و ما از آن حمایت کردیم و سرانجام هم به تصویب رسید.

*متاسفانه به اعتقاد اینجانب همان مافیای مواد مخدر موجب شده تا کشت شقایق صورت نگیرد.

*به درستی رژیم سابق ۳۵ هکتار زیر کشت خشخاش داشت که متاسفانه در شهریور سال 1359 شورای انقلاب مصوب کرد و سه ماهه آن را نابود کردیم.

*از 1383 که در مجمع تشخیص مصلحت نظام کشت شقایق را دوباره تصویب کردیم تا همین امروز که ۱۵سال میگذرد، این کشت انجام نشده است. با اینکه در بالاترین سطح نظام یعنی مقام معظم رهبری ابلاغ کردند.

*از نظر من همان مافیا  با مکانیزم نفوذی که در سیستم دارد مانع کشت خشخاش شده است.

·       یکی از حلقه ی مفقوده بسیار جدی در این حوزه، پولشویی است. یک مقطعی دکتر رحمانی فضلی به حق به این موضوع ورود کرد. ایشان اسم نبرد و بنده هم اسم نمی برم  در همین حد می گویم که در بررسی ها بر روی ثروت یکی از قاچاقچی های بین المللی دستگیر شده مواد مخدر مشخص شد که مقداری از پول وی به سمت بعضی  نماینده های مجلس رسوخ کرده بود.

·       مافیای مواد مخدر با یک میلیارد تومان در بعضی از شهرهای کوچک می تواند فردی را وارد مجلس کند.

·       اگر بحث پولشویی در کشور جدی گرفته شود کمک شایانی به مبارزه با مواد مخدر خواهد شد.

·       همین الان  در استان های مرزی در حساب برخی افرادی که به ظاهر کسب و کار کوچکی دارند، میلیاردها پول در گردش است.

·       اولین کنفرانس FATF در کشور را در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی ببا هدف جلوگیری از پولشویی قاچاق مواد مخدر در کشور برگزار کردیم.

·       چون کشت شقایق انجام نشده، ما از بعضی کشورها مانند هند تریاک وارد می کنیم.

·       عملکرد دولت های بعد از انقلاب را با شاخص های ارزیابی مدیریتی مورد ارزیابی قرار دادیم، رتبه نخست را دولت دوران دفاع مقدس بدست آورد.

·       اگر تصمیم گیران و تصمیم سازان فارغ از نگاه جناحی و سیاسی منافع ملی را مدنظر قرار بدهند مبارزه با مافیا راحت تر و موثرتر خواهد بود.

ارسال نظر