کد خبر : 4078

قسمت چهارم

ترامپ فکر نمی‌کرد که ایران از توافق خارج شود، زیرا آنها درآمد بسیار زیادی از این توافق کسب می‌کردند.

پومپئو ، ماتیس و من اولین صبحانه هفتگی خود را در پنتاگون در تاریخ 2 مه در ساعت 6 صبح داشتیم و ماتیس همچنان مخالفت خود را در خصوص خروج از توافق هسته ای اعلام کرد. کاملاً مشخص بود که ترامپ عزمش را جزم کرده بود. در طول بقیه روز  و آخر هفته، تدارکات برای اعلام خروج از توافق هسته‌ای با سرعت انجام شد، به ویژه تهیه سند رسمی تصمیم رئیس جمهور، تا اطمینان حاصل شود که هیچ مشکلی برای خروج از توافق وجود ندارد.

استفان میلر و نویسندگان سخنرانی ها نیز بر سخنرانی ترامپ کار کردند که کار به خوبی پیش می رفت. ترامپ مسائل زیادی به متن سخنرانی اضافه کرد، بنابراین پیش‌نویس درست جلو رفت تا اینکه متن سخنرانی برای دستگاه متن نما (teleprompters) آماده شد. اگرچه قصد داشتم که سخنرانی ترامپ در تاریخ 7 ماه مه باشد، اما سندرز گفت که بانوی اول برنامه‌ای از پیش تنظیم شده در آن روز دارد، بنابراین اعلام خروج را به 8 ماه مه موکول کردیم.

بعد از ظهر، با کارکنان شورای امنیت ملی که مسئولیت رسیدگی به مسئله تسلیحات هسته‌ای ایران را بر عهده دارند، ملاقات کردم و از آنها خواستم که طی یک ماه آماده خروج از توافق سال 2015 شوند. ترامپ نیاز داشت وقتی تصمیم به خروج می‌گرفت، گزینه دیگری برای او آماده باشد و من می‌خواستم مطمئن باشم که او گزینه دیگری وجود دارد. به هیچ وجه راهی وجود نداشت که مذاکرات در حال انجام با انگلیس، فرانسه و آلمان مشکلات توافق هسته‌ای با ایران را برطرف کند.

وقتی از برویس جانسون جدا شدم، به جانسون یادآوری کردم که تابستان قبل به او گفته بودم که در خصوص برگزیت  به وی کمک می کنم، و باز هم این کار را می کنیم، اگرچه ما شانس کمی برای صحبت در مورد برگزیت داشتیم. من بعداً در مورد این گفتگو با سدویل صحبت کردم و بعداً با اتین تلفنی حرف زدم که او فریاد زد که ترامپ همین چند لحظه پیش توئیت کرده:

فردا ساعت 2 بعدازظهر  تصمیمم را در مورد خروج از توافق هسته ای با ایران از  کاخ سفید اعلام خواهم کرد.

هیچ شکی دیگر وجود نداشت. ایتین توییت‌های ترامپ را با دقت بیشتری نسبت به من خوانده بود! دیگر شکی درباره آنچه می‌خواست روی دهد وجود نداشت، در نتیجه خبر را برای سفیر اسرائیل، رون درمر و چند نفر دیگر تأیید کردم ،هیچ  کسی به توضیحات اضافه نیازی نداشت. در روز موعود، ترامپ ساعت هشت و نیم صبح با شی جین پینگ (رئیس جمهور چین) تماس گرفت و در خصوص چند مورد از جمله کره شمالی صحبت کرد. ترامپ گفت که به زودی بیانیه ای کوتاه در مورد ایران ایراد خواهد گفت و لحن ترامپ تقریباً کودکانه بود، و پرسید آیا شی تمایل دارد بداند متن سخنرانی چیست. شی گفت که به نظر می رسد ترامپ قصد دارد با بینش کاملاً هدفمند محتوای سخنرانی را بگوید. ترامپ، در لحظه‌ای که انگار می خواست بگوید "چرا که نه؟"، با اعتماد به نفس به اینکه شی حرف او را باور می کند، گفت: در حال پایان دادن به توافق هسته ای ایران هستم، توافق هسته ای بد بود، و ما خواهیم دید که چه اتفاقی می افتد. شی گفت که این خبر را محرمانه نگه می دارد، و افزود که ایالات متحده موضع چین را می دانست، منظور که شی قصد نداشت خروج از تفاهم را به موضوع مهم دو جانبه بدل کند. ماکرون تماس گرفت و پرسید که ترامپ قصد دارد چه چیزی درباره ایران بگوید، اما ترامپ می خواست مطمئن باشد که ماکرون نگران موضوع بماند. به ماکرون هشدار داد که خبر را علنی نکند، و نظر ماکرون را خواست. ماکرون پاسخ مثبت داد و معتقد بود که نه ایران نباید توافق را ترک کند، و نه فرانسه زیرا آنها برای رسیدن به توافق جامع جدید تلاش کردند، همانطور که ​​قبلاً دو رئیس جمهور ایران و فرانسه مذاکره کرده بودند. ترامپ فکر نمی کرد که ایران از توافق خارج شود، زیرا آنها درآمد بسیار زیادی از این توافق کسب می کردند. ترامپ پیش خود فکرد کرد که مکرون در مورد بعضی از موضوعات باید با رئیس جمهور ایران ملاقات کند، چاپلوسی ماکرون را به عنوان بهترین کشور اروپایی در نظر بگیرد، و اینکه ماکرون باید به روحانی بگوید کار ترامپ درست بود.

 ترامپ حدود دو پانزده بعد از ظهر مطابق متن سخنرانی کرد، با پنس، منوچین، ایوانکا، سندرز و من سخنرانی انجام شد. پس از آن، همه به دفتر بیضی برگشتیم و احساس کردیم همه چیز طبق برنامه ریزی خاتمه یافته و پیام سخنرانی به خوبی منقل شده است. چند دقیقه بعد از ساعت دو سی دقیقه، در اتاق جلسات کاخ سفید با خبرنگاران دیدار صمیمی انجام دادم که صدای جلسه فقط ضبط می شد اما فیلمبرداری نبود تا تصاویر رسانه ها به طور مناسب از رئیس جمهور در حین سخنرانی صورت بگیرد. با اتمام جلسه من با خبرنگاران، کارمان تمام شد.

ترامپ فکر نمی کرد که ایران از توافق خارج شود، زیرا آنها درآمد بسیار زیادی از این توافق کسب می کردند. ترامپ پیش خود فکرد کرد که مکرون در مورد بعضی از موضوعات باید با رئیس جمهور ایران ملاقات کند، چاپلوسی ماکرون را به عنوان بهترین کشور اروپایی در نظر بگیرد، و اینکه ماکرون باید به روحانی بگوید کار ترامپ درست بود.

 

 

یک ماه طول کشیده بود تا توافق هسته‌ای ایران ریز ریز بشود و مشخص شد که انجام این کار چقدر آسان بود. تمام تلاشم را کردم تا متحدان خود انگلیس، آلمان و فرانسه را برای آنچه اتفاق افتاده آماده کنم، زیرا به نظر می رسید متحدان ما برای خروج احتمالی آمریکا از برجام کاملاً ناآماده بودند. کارهای زیادی باقی مانده تا ایران به زانو درآید و یا سرنگونی رژیم رخ دهد، بر خلاف سیاست دولت ترامپ، شروع خوبی را پشت سر گذاشتیم.

بعد از  چند ماه پس از خروج از توافق، کار برای پیگیری تصمیم ترامپ مبنی بر وضع مجدد تحریم های اقتصادی ادامه یافت و اقدامات دیگری نیز برای افزایش فشار بر تهران مطابق و متعاقب تصمیم وی برای خروج از توافق هسته ای صورت می‌گرفت. در اصل، برنامه اولیه این بود که همه تحریم های قبلی که به موجب توافق هسته ای اوباما به حالت تعلیق درآمده بود، به مرحله اجرا درآید و سپس برای از بین بردن نقاط ضعف، فعالیت های اجرایی تحریمی را افزایش یابد و به کمپین اقدام به "فشار حداکثری" بر ایران برگردیم.

مترجم: مسعود سعیدی مقدم

 

ارسال نظر