کد خبر : 10574

رسول باختر| وکیل ورزشی

توقعات از کمک‌داور ویدئویی باید واقع‌گرایانه و درست باشد و نه غیرواقعی و اشتباه.

پیام نو| با ظهور تکنولوژی‌های نوین و ورود آن به فوتبال، اشتباهات داوری کاهش یافته و عدالت نمود بیشتری در مستطیل سبز داشته است. البته همین تکنولوژی‌های پیشرفته هم اشتباهات فاحشی همچون مسابقه میان استون ویلا و شفیلد یونایتد در لیگ برتر انگلستان داشته است که گل صحیح شفیلد یونایتد توسط تکنولوژی خط دروازه اعلام نشد.

با استفاده از وی‌اِی‌آر (VAR) در مسابقات چنین امیدی بود که دیگر هیچ اختلافی در خصوص صحنه‌های داوری به وجود نیاید که البته با گذر زمان و همچنین بحث‌های نظری، با وجود پذیرش کم شدن اختلافات، همچنان برخی صحنه‌ها در جوامع هواداری تنش‌زا بوده و مشکلات را حل نکرده است.

علت وجود این اختلافات در دو معیار قضاوتی داوری است. داوران بر اساس دو معیار عینی و ذهنی تصمیم‌گیری می‌کنند. معیار عینی، ناظر به صحنه‌هایی همچون عبور توپ از خط دروازه است و تمام داوران اگر تصویر کامل و دقیقی داشته باشند، نظر یکسانی دارند. اختلاف اما از جایی شروع می‌شود که معیار تصمیمات ذهنی باشد. معیار ذهنی ناظر به خطاها و میزان شدت آن است. بارها دیده‌ایم در یک برخورد، داوران اختلاف نظرهای فاحشی دارند و این اختلاف نظر ناشی از همین معیار است. داوری یک صحنه را برخورد عادی فوتبال می‌داند و داور دیگری آن را خطای همراه با کارت زرد تلقی می‌کند.

تصمیم‌گیری‌ها در این خصوص حتی با وجود VAR هم متفاوت خواهد بود و این دقیقاً جایی است که موجب بروز تنش بیشتر در فوتبال ما می‌شود. فکر کنید برخوردی در زمین بوده و داور با VAR آن را مجدداً بررسی می‌کند. از نظر او برخورد یک اتفاق طبیعی در فوتبال است، حال آن‌که داور دیگری این برخورد را خشن و مستحق یک اخطار بداند؛ اینجا دقیقاً جایی است که در ایران حتی تنش‌ها و واکنش‌ها شدیدتر خواهد شد.

پیش از ورود این تکنولوژی باید این مطلب به طور کامل و صریح به خانواده فوتبال گفته شود تا اگر بعدها ما نیز همچون بسیاری از کشورهای پیشرفته این تکنولوژی را داشته باشیم، توقعات فوتبال از این تکنولوژی واقع‌گرایانه و درست باشد و نه غیرواقعی و اشتباه.

ارسال نظر