| 20:04   
کد خبر : 11915

در صحن شورای شهر؛

گزارش حادثه دو قطار مترو کرج - تهران ابتدا در جلسه هم اندیشی شورای شهر تهران بررسی شد و سپس مدیران حمل و نقلی شهرداری به صحن شورای شهر آمدند تا دوباره این گزارش را در صحن تکرار کنند.

به گزارش پیام نو؛ جعبه سیاه حادثه متروی تهران- کرج در صحن شورای شهر تهران باز شد و مهدی چمران رییس شورای شهر آن را نقص در سیستم سیگنالینگ مترو دانست که مربوط به ۲۰ سال پیش است.

مهدی چمران پیش از آغاز جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به بررسی گزارش حادثه متروی تهران – کرج در جلسه هم اندیشی گفت: نیمی از جلسه هم اندیشی درباره حوادث مترو بود و راه‌های پیشگیری و راه‌های تامین قطعات و خرید لوازم که اصل مشکل مترو را این مسایل تشکیل می‌دهد و قرار شد گزارش مفصل‌تر را در صحن شورای شهر مطرح شود.

وی ادامه داد: این مشکلات دغدغه‌ای بود که از ابتدا ما را رنج می‌داد و برخی نگاه دیگری به این مکشلات داشتند و حوادث را می‌دیدند و اگرمشکلات را حل نکنیم تضمینی نیست که تکرار نشود.

چمران با بیان این که وضعیت قطعات یدکی در مترو بحرانی است گفت: در گذشته خرید‌های لازم در این حوزه انجام نشده است و انبار‌ها خالی شده است و در گذشته هر چه خراب شده است کنار گذاشتند و اگر قطعه نویی وجود داشته به کار گرفته شوده است و دیگر ما قطعه نویی نداریم و وضعیت درمترو به وضعیت بحرانی رسیده و باید به سرعت در این حوزه خرید‌های لازم انجام شود و قطعات مورد نیاز تامین شود.

رییس شورای شهر تهران گفت: سیستم‌های سیگنالینگ مترو مربوط به ۲۰ سال پیش است و زمانی هم که نصب شد خودش از زمان خود عقبت‌تر بود، زیرا خرید‌ها از قبل انجام شده بود، این سیستم باید به روز و دقیق شود و این گونه نباشد که خیلی راحت سیستم خاموش شود و مرکز کنترل از آن خبرنداشته باشد حتی قطار کناری هم خبر نداشته باشد این نشان دهنده نقص سیگنالینگ است و نشان می‌دهد که باید سیستم‌ها به روز شود.

اودرخصوص چالش‌های مالی در شهرداری گفت: دیگر در این زمینه بحث مالی مطرح نیست و موضوع جان انسان هاست و فراتر از اعتبارات شهرداری است و باید مجلس و دولت به بحران مترو ورود کنند و جان هزاران مسافر دست یک نفر داده می‌شود باید حداقل امکانات هم فراهم شود.

چمران درخصوص این که عدم خرید تجهیزات به دلیل تحریم‌ها بوده است یا ضعف مدیریت گفت: در دوره گذشته هم پولی به شهرداری داده نمی‌شود و در این حوزه تحریم‌ها اثر چندانی نداشته به خصوص که این خرید‌ها بیشتر از چین خریداری می‌شده و روش‌های مختلفی برای تهیه آن وجود دارد.

منبع: اقتصاد 24

 

ارسال نظر