| 05:15   
کد خبر : 11953

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر خبر داد:

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تا روز گذشته ۲۶ مورد ابتلا به سویه امیکرون در کشور شناسایی شده و ۱۲ مورد مشکوک نیز در دست بررسی است.

به گزارش پیام نو؛ محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در نشست خبری که در وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به شیوع واریانت امیکرون در دنیا و کشورمان اظهار کرد: تا روز گذشته ۲۶ مورد ابتلا به سویه امیکرون در کشور شناسایی شده و ۱۲ مورد مشکوک نیز در دست بررسی است و بلافاصله پس از مشخص شدن تکلیف آنها، اعلام می‌شود.

به گزارش برنا، گویا افزود: وزارت بهداشت انواع مختلف واکسن را به میزان کافی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز مختلف توزیع کرده است تا آمار واکسیناسیون به بهترین نحو انجام شود.

او ادامه داد: تعدادی مراکز منتخب در هر شهرستان در نظر گرفته می‌شود تا بیماران خاص که پزشک شان واکسن خاصی را تجویز کرده به فرد بیمار تزریق شود. ما امکان تشخیص همه بیماری‌های ویروسی و تنفسی در بین کودکان و بزرگسالان را در کشور داریم و اگر تردیدی وجود داشته باشد نمونه دریافتی به آزمایشگاه مرجع ارسال می‌شود.

گویا بیان کرد: سویه امیکرون مواردی مشاهده کردند که جهش‌های امیکرون و هم سویه دلتا با هم ترکیب شده که هنوز متخصصان نظر قطعی در این خصوص ندارند ما امکانات تشخیص ترکیب دو سویه امیکرون و دلتا باهم را نیز در کشور خواهیم داشت.

گویا افزود: سویه امیکرون به شکل گسترده بوده و در کشور این واریانت مراحل ابتدایی را طی می‌کند ما اقدامات سختگیرانه مربوط به مرز‌های زمینی، هوایی و دریایی را درنظر گرفته ایم. مراقبت هوشمند رعایت دستورالعمل‌ها در سطح اجتماع تصویب شده و به مرحله اجرا درآمده است. اگر بیماری انتقال اش گسترش پیدا کرد دستورات جدیدی را خواهیم گرفت.

گویا تاکید: بهترین راه مقابله با واریانت امیکرون تزریق کامل واکسن کروناست و باید مردم نوبت سوم واکسن را تزریق کنند و افرادی که هزینه دز را تزریق کرده است باید دستورالعمل‌های بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.

او افزود: ما با علم خودمان در خصوص تزریق واکسن تصمیم می‌گیریم. تاریخ مصرف واکسن‌های تزریقی مشخص است و مورد تایید سازمان غذا و دارو است و این سازمان اجازه از یق واکسن تاریخ گذشته را به هیچ عنوان نمی‌دهد.

 

 

ارسال نظر