| 20:25   
کد خبر : 11954

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه:

وزیر امور خارجه گفت که در مذاکرات وین سند ژوئن ۲۰۲۱ را کنار گذاشتیم و به سند جدید و مشترکی رسیدیم و افزود: باید به نقطه‌ای برسیم که نفت ایران به آسانی و بدون هیچ منعی فروخته شود و پول نفت به صورت ارزی در حساب‌های بانکی ایران وارد شود.

به گزارش پیام نو؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران گفت: امروز دور جدید مذاکرات در وین شروع می‌شود از جمله موضوعاتی که در دستورکار ماست بحث تضمین و راستی آزمایی است امروز سند مشترک و قابل قبولی روی میز مذاکره کنندگان داریم که آنها را اسناد یک دسامبر و ۱۵ دسامبر می‌خوانیم هم در موضوع هسته‌ای و هم تحریم‌ها، یعنی دیگر سند ژوئن  ۲۰۲۱  را کنار گذاشتیم به سند جدید و مشترکی رسیدیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: از امروز مذاکرات ما حول آن سند مشترک شروع می‌شود از جمله موضوعات در دستورکار در مذاکرات جاری ما بحث تصمین و راستی آزمایی است.

وی گفت: باید در ذیل این واژه ها و موضوعات به نقطه‌ای برسیم که نفت ایران به آسانی و بدون هیچ منعی فروخته شود و پول نفت به صورت ارزی در حساب‌های بانکی ایران وارد شود و ما از همه مزایای اقتصادی در برجام  پیش بینی شده بتوانیم استفاده کنیم.

 رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره این‌که آیا زمان دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان قطعی شده است گفت که هنوز نه، ولی در حال تنظیم کردن آن هستیم.

وی درباره اقدامات دستگاه دیپلماسی برای سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور اظهار داشت: اولین وظیفه خودمان را در دولت سیزدهم برای ایرانیان خارج از کشور ارائه تسهیلات روان و آسان به آنها می دانیم. مثلا در ۴ ماه در سفر به نیویورک و چند کشور دیگر متوجه شدیم که یکی از مشکلات ایرانیان این است که کارت ملی برای فرزندانشان که به سن ۱۵ سال رسیدند با تاخیر صادر شده و برای خیلی ها صادر نشده و اینها برای بازگشایی حساب بانکی در ایران و کارهای اداری فرزندانی که به سن قانونی رسیده اند مشکل دارند لذا تسهیل امور کنسولی ایرانیان را وظیفه اول خودمان می دانیم و فکر می کنیم با تسهیل این امور وقتی رفت و آمد ایرانیان به کشور روانتر شود خود آنها علاقه مندند در سرزمین مادری و زادگاه  خود سرمایه گذاری کنند و در دولت هم قوانین سرمایه گذاری در داخل تسهیل می شود که ایرانیان خارج از کشور بتوانند در داخل سرمایه گذاری کنند.

منبع: فارس

ارسال نظر