کد خبر : 1709

میرلوحی:

عضو شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان گفت: منتخبان اصولگرای مجلس یازدهم باید شعارهای دوران انتخابات را کنار بگذارند و بر اساس واقعیت‌ها تصمیم بگیرند و برای حل مشکلات کشور با دولت تعامل کنند.

به گزارش پیام نو "محمود میرلوحی" با اشاره به رقابت‌های درون حزبی اصولگرایان در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بخشی از اصولگرایان تندتر هستند و بیشتر شعارهای انتخاباتی آنها، حرکت در جهت فشار بیشتر بر دولت بود.

وی، بسیاری از منتخبان اصولگرای مجلس یازدهم را افرادی دانست که در مجلس نهم، شعارهای تند علیه برجام، دولت و جریان اصلاحات مطرح می‌کردند.

عضو پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران و ری و تجریش از منتخبان اصولگرای مجلس یازدهم خواست شعارهای انتخاباتی خود را فراموش کنند و تصریح کرد: واقعیت‌ها خیلی‌ها را سر عقل خواهد آورد و امیدوارم که منتخبان مجلس یازدهم واقعیت‌های جامعه را ببینند.

میرلوحی، کشور را درگیر ابرچالش‌های جدی دانست و گفت: با توجه به همسو بودن جریان پیروز در انتخابات اخیر مجلس با دیگر نهادها امیدواریم که بتوانند با حفظ انسجام برای حل ابرچالش‌های کشور با دولت همکاری و تعامل مثبتی را داشته باشند.

وی به پایین بودن مشارکت در انتخابات اخیر مجلس و پایین بودن نسبت آرای منتخبان اصولگرای این مجلس با لیست امید مجلس دهم اشاره کرد و افزود: منتخبان اصولگرا باید برای جذب قشر خاکستری جامعه که در انتخابات مشارکت نکردند تلاش کنند و مطالبات آنها را پیگیری کنند.

عضو شورای مرکزی مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی، شعار اصولگرایان در انتخابات برای بهبود معیشت مردم را یادآور شد و تصریح کرد: امیدواریم بتوانند با تعامل مثبت با دولت، این شعارها را محقق کنند و مثل دوران احمدی نژاد با تنش زایی زمینه تصویب قطعنامه‌های بین‌المللی علیه ایران را فراهم نکنند.

میرلوحی خواستار توجه منتخبان مجلس یازدهم به مشکلات اقتصادی داخلی، تحریم‌ها، آسیب‌های اجتماعی، اشتغال، بحران ارزی، مسائل بهداشتی و وضعیت بین‌المللی ایران شد و گفت: این شرایط اقتضا می کند که منتخبان مجلس یازدهم، مسئولانه و با تدبیر بدون حاشیه‌سازی به فکر مسائل جامعه و مطالبات مردم باشند.

وی درباره دلایل تاریخی پایین آمدن نرخ مشارکت در انتخابات‌ دوم اسفندماه نیز گفت: امام خمینی(ره) با اتکا به مشارکت مردم، معادلات دنیا را بعد از پیروزی انقلاب به هم ریخت و شعار نه غربی نه شرقی را مطرح کرد.

نائب رئیس مجمع استانداران جمهوری اسلامی ایران با اشاره به فشارهایی که دو بلوک شرق و غرب در دوران جنگ تحمیلی و بعد از آن به ایران آوردند نیز تصریح کرد: امام (ره) برای مقابله با این دو بلوک به پشتیبانی مردم متکی بود و خواستار حضور مردم در انتخابات، بخش‌های علمی، خودکفایی، مقاومت، دفاع از مرزها و دیگر حوزه های دفاع از انقلاب شد.

میرلوحی به موفقیت‌های مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی در سازندگی کشور اشاره و در عین حال تاکید کرد: در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری  هاشمی، مشارکت پایین آمد اما باز شدن فضای سیاسی کشور در انتخابات ۷۶، موجب افزایش مشارکت مردم در انتخابات شد.

مجلس یازدهم برای جلب نظر بخش خاکستری جامعه برنامه‌ریزی کند

وی، نقش تعیین کننده بخش خاکستری جامعه ایران برای تعیین سرنوشت انتخابات‌ و رقم زدن مشارکت بالا را یادآور شد و افزود: هر جا فضا برای حضور بخش خاکستری جامعه باز شده، مشارکت افزایش یافته است.

این فعال اصلاح‌طلب در این بررسی تاریخی به افزایش مشارکت در انتخابات ۹۴ و ۹۶ نیز اشاره کرد و افزود: در این انتخابات‌ شاهد اوج مشارکت بودیم و دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا خیلی قوی به صحنه آمدند اما متاسفانه بعد از انتخابات، شرایط به سمتی رفت که حوادث دی ماه ۹۶ و بعد مرداد ۹۷ و آبان ۹۸ پیش آمد.

میرلوحی خواستار بررسی چرایی دگرگونی فضای سیاسی کشور تنها ۶ ماه بعد از انتخابات اردیبهشت ۹۶ شد و افزود: از دی ماه ۹۶ تاکنون به فاصله‌های کوتاهی کشور درگیر نارضایتی‌های جمعی شده است.  

وی به تاکید مقام معظم رهبری برای شنیدن صدای معترضان از سوی همه مسئولان اشاره و تصریح کرد: یا خوب تحولات اتفاق افتاده را بررسی نکردیم یا بررسی کردیم اما به نتایج بررسی توجه نداریم.

عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان گفت: مقام معظم رهبری فرمودند خطاب این اعتراضات، همه هستند و کسی خودش را مستثنی نکند ولی متاسفانه برخی توجه نکردند.

میرلوحی با قدردانی از حضور پرشور مردم در انتخابات‌ مختلف و در شرایط تحریم و جنگ در دوران بیش از چهار دهه بعد از انقلاب اسلامی تاکید کرد: مردم در ۲۲ بهمن امسال و در مراسم تشییع سردار سلیمانی، پرشور حضور پیدا کردند اما برخی مسئولان این حضور را به حساب خودشان گذاشتند و مردم را به حساب نیاوردند.

وی خواستار حضور پررنگ مردم در تصمیم‌گیری‌های مسئولان شد و افزود: مردم بعد از ۴۰ سال مقاومت و فداکاری در شرایط سخت جنگ و تحریم، انتظار دارند که به نیازهایشان، اشتغالشان، اقتصادشان، درآمدشان، کرامتشان و دیگر نیازهایشان توجه شود.

این فعال سیاسی به عملی نشدن برخی وعده‌های مسئولان به مردم اشاره کرد و تصریح کرد: اگر پازلی از جمعیت کشور فراهم کنیم باید بررسی کنیم برای هر کدام از اقشار چه باید می کردیم و نکردیم؛ ما به فرهنگیان، جوانان، زنان، معلولان، مرزنشینان، بازنشستگان و دیگر اقشار چه قول‌هایی داده‌ایم و چه مقدار از آنها عملی شده است.

میرلوحی، ردصلاحیت‌ها در انتخابات اخیر مجلس را یادآور شد و گفت: انتظار می‌رفت با توجه به شرایط کشور و حوادث آبان‌ماه، شورای نگهبان با دید بازتری در مورد احراز صلاحیت اقدام کند اما این بار شورای نگهبان حداقل یک جناح فعال کشور را محدود کرد و جریان اصلاحات هم وقتی دید شرایط آماده نیست لیست نداد و مثل انتخابات ۹۴ و ۹۶ حضور فعال نداشت.

عضو پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران و ری و تجریش، اقدامات همه بخش‌های کشور از جمله احزاب و جریان‌های سیاسی و نهادهای مختلف در سال‌های اخیر را در کاهش نرخ مشارکت مردم در انتخابات مجلس شورای در سال ۹۸ موثر دانست.

 

منبع ایرنا

ارسال نظر