کد خبر : 2882

مهدوی‌کیا:

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به استعدادیابی و توجه به رده‌های پایه، گفت: اکنون ژاپن و کره‌جنوبی با سرمایه‌گذاری در این بخش، جای ما را در فوتبال پایه گرفته‌اند.

به گزارش پیام نو، «مهدی مهدوی‌کیا» امروز (جمعه) در گفت‌وگویی تلویزیونی، اظهار داشت:  زمانی که فوتبال کشورمان را به اصطلاح حرفه‌ای کردیم، پول کلان به فوتبال آمد و بسیاری از مسائل مهم کنار گذاشته شد.

وی با اشاره به فوتبال پایه، توضیح داد: مشکلات زیادی در فوتبال پایه داریم و بسیاری از مربیان زحمت می‌کشند و کارهای مهمی انجام می‌شود، اما شرایط در گذشته بهتر بود. آموزش، عشق و علاقه بیشتر بود و به پایه اهمیت داده می‌شد. باشگاه‌های بزرگی مثل بانک ملی، راه‌آهن، هما و ... که در رده پایه بازیکن ملی تحویل فوتبال مملکت دادند تعطیل شدند.

مهدوی‌کیا که سال‌ها در تیم فوتبال هامبورگ عملکرد درخشانی داشت، افزود: در گذشته بیش از ۱۰ بازیکن در سطح اول فوتبال اروپا داشتیم که اکنون اینگونه نیست و نشان می‌دهد که آن زمان در فوتبال پایه، عملکرد بهتری داشتیم.

وی گفت: اکنون ژاپن و کره‌جنوبی جای ما را گرفته‌اند و روی فوتبال پایه سرمایه‌گذاری کردند. در باشگاه‌های بزرگ‌مان حتی ریالی به مربیان پایه پرداخت نمی‌کنیم و امکاناتی در این زمینه ندارند.

بهترین بازیکن سال ۲۰۰۳ آسیا تصریح کرد: اگر قرار است در آسیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید به بازیکنانی که استعداد دارند اهمیت دهیم. متاسفانه الان می‌بینیم که یکسری از بازیکنانی که استعداد ندارند وارد این عرصه می‌شوند.

وی گفت: باید از باشگاه‌های بزرگ شروع کنیم و اگر باشگاه‌های ما روی تیم‌های پایه سرمایه‌گذاری کنند شرایط بهتر می‌شود. در اروپا تیم‌ها وقتی در لیگ قهرمانان بازی می‌کنند روز قبل از آن تیم‌های پایه‌شان با هم بازی می‌کنند و این باشگاه‌ها ملزم به سرمایه‌گذاری در این بخش هستند که خودشان را نشان بدهند. این موضوع را به AFC پیشنهاد دادم ولی این شرایط به خاطر مسائل مالی در آسیا امکان‌پذیر نیست.

مهدوی کیا ادامه داد: می‌توانیم در لیگ ایران چنین طرحی را پیاده کنیم. وقتی قرار است سپاهان با استقلال و پرسپولیس با ذوب‌آهن بازی کنند روز قبل از آن جوانان‌شان با هم بازی کنند. این موضوع باعث می‌شود بازیکنان دیده شوند و بعد از آن هم این جوانان به همان باشگاه‌ها تزریق می‌شوند.

وی خطاب به خانواده‌ها اظهار داشت: هیچ‌وقت بچه‌ها را تحت فشار نگذاریم چون هر بچه‌ای یک ظرفیتی دارد. در اینکه «آرات حسینی» با استعداد است شکی نیست، حتی من توسط یکی از دوستانم کمک کردم که در انگلیس راه درست را پیدا کند. امیدوارم در سال‌های آینده خبرهای بهتری از او بشنویم و در جایگاهی که دوست دارد قرار بگیرد ولی این قدر در فضای مجازی هجمه علیه او ایجاد نکنیم که او همه کار باید بکند.

 

ارسال نظر