کد خبر : 417

احتمال آتش بس تجاری چین و آمریکا

رئیس جمهوری آمریکا با اعلام این خبر که در مذاکرات تجاری این کشور با چین گشایشی حاصل شده از نزدیک بودن حصول توافق در این رابطه خبر داد.

رئیس جمهوری آمریکا با اعلام این خبر که در مذاکرات تجاری این کشور با چین گشایشی حاصل شده از نزدیک بودن حصول توافق در این رابطه خبر داد.

به گزارش راشاتودی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با بیان این مطلب که در مذاکرات اخیر واشنگتن و پکن گشایشی حاصل شده عنوان داشت که توافق تجاری آمریکا و چین در مدت زمانی کوتاه به امضا می‌رسد.

ترامپ که در جمع دانشجویان در فلوریدا سخن می‌گفت در ادامه افزود: ما به تازگی به گشایشی در مذاکرات تجاری با چین رسیده‌ایم و خیلی زود این توافق را امضا می‌کنیم.

وی توضیح بیشتری در این رابطه نداد. ترامپ روز جمعه با «شی جینپینگ» رئیس جمهوری چین تلفنی گفتگو کرده بود.

جنگ تجاری آمریکا علیه چین علاوه بر اینکه در روابط دو کشور سایه انداخته ، موجب وارد آمدن ضرر و زیان زیادی به اقتصاد جهانی شده است.

در ابتدای ماه قبل ترامپ و شی جین پینگ رؤسای جمهور آمریکا و چین در اوساکای ژاپن دیدار و با شروع مجدد مذاکرات تجاری پس از یک ماه و اندی وقفه و افزایش تنش موافقت کردند.

رسانه‌های دولتی چین گزارش دادند ترامپ با تأخیر اعمال هر گونه تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی در دوره احیای مذاکرات موافقت کرده گرچه رسانه‌‌های چینی نگفته‌اند آیا ترامپ تعرفه‌هایی را نیز که به‌تازگی نیز اعمال کرده متوقف می‌کند یا خیر.

ترامپ پس از نشست با همتای چینی خود در حاشیه اجلاس گروه20 گفت: ما درباره موارد زیادی گفتگو کردیم و حالا به مسیر خود بازگشتیم، خواهیم دید چه اتفاقی می‌افتد. نشست خوبی داشتیم.

چین و آمریکا بیش از تقریباً یک سال است در یک جنگ تجاری گیر کرده‌اند. این جنگ در اوایل دو ماه قبل با اتهام آمریکا به پکن در نقض تعهداتش برای ایجاد تغییرات زیربنایی در اقدامات اقتصادی شدیدتر شد.

واشنگتن 25 درصد عوارض اضافی بر 200 میلیارد دلار کالاهای چینی وضع کرد و پکن را وادار کرد با وضع عوارض بر اکثر واردات آمریکایی تا 60 میلیارد دلار تلافی کند. عوارض تلافی‌جویانه چین اول ژوئن اجرایی شدند.

 

 

 

ارسال نظر