کد خبر : 4758

آخرین پژوهش‌های کرونایی پاسخ می‌دهند:

ماندگاری کرونا ویروس جدید آنقدر زیاد شده که مختل شدن زندگی روزمره و ادامه قرنطینه را محال کرده است؛ با این وجود برای کاهش ریسک ابتلا باید توصیه‌های متخصصین را جدی گرفت.

به گزارش پیام نو، آنچه که پژوهشگران تا به امروز راجع به قطرک‌ها و ویروس کرونای جدید متوجه شده‌اند این است که بر اساس شواهد، این ویروس می‌تواند ساعت‌ها به صورت قطره‌های بسیار ریز در هوا باقی بماند؛ این قطره‌های ریز که قطرک نام دارند می‌توانند هنگام تنفس و دم، افراد را آلوده کنند.

در محیط‌های داخلی و بسته یک فرد مبتلا، حتی بدون علائم، می‌تواند به مقدار بسیار زیادی قطرک آلوده به ویروس در طول زمان منتشر کند و باعث ابتلای افراد متعددی شود.

دانشمندان معتقدند که ویروس در فضای باز مسافت زیادی طی نمی‌کند و دوام چندانی ندارد؛ بالعکس در محیط بسته و داخل می‌تواند تا سه ساعت دوام داشته باشد و فضای اتاق را آلوده کند.

 

ریزقطرک‌های تنفسی می‌توانند ناقل ویروس کرونای جدید باشند

حفظ فاصله فیزیکی و استفاده از هرنوع ماسک صورت، اگر توسط تعداد قابل توجهی از افراد انجام شود می‌تواند احتمال ابتلا را به میزان چشم‌گیری کاهش دهد. البته شستن دست‌ها همچنان اهمیت بالایی دارد.

حقایقی جدید درباره ماسک‌ | ویروس کرونا چقدر روی ماسک ماندگار است؟

حال پیشنهاد متخصصان برای کاهش ریسک ابتلا به کرونا از طریق قطرک‌ها چیست؟

تا جایی که امکان دارد کارهای روزانه و ضروری را در فضای باز به انجام رسانید.

حتی در فضای باز نیز از ماسک صورت استفاده کنید؛ فاصله کم با افراد دیگر در طول زمان حتی در محیط‌های خارجی ریسک ابتلا را افزایش می‌دهد.

در فضای داخلی و بسته استفاده از ماسک ضروری است. باید هرازگاهی درها و پنجره‌ها جهت تهویه هوا باز شود.

فیلتر سیستم‌های هواساز و خنک‌کننده‌ را ارتقا دهید؛ از تنظیماتی استفاده کنید که به جای هوای درگردش داخل دستگاه، از هوای آزاد بیرون استفاده شود.

با توجه به میزان ماندگاری ویروس روی دست و سطوح مختلف، لزوم استفاده از محلول‌های شوینده و ضدعفونی‌کننده با درنظر گرفتن زمان اثر نیز اهمیت خاصی دارد.

ویروس کرونا برای چه مدت روی سطوح زنده باقی می‌ماند؟

 

ارسال نظر