کد خبر : 5688

کوچک‌ترین پستاندار ایران در تاکستان دیده شد

حشره‌خوار کوتوله به عنوان کوچک‌ترین پستاندار ایران در استان قزوین توسط محیط‌بانان اداره حفاظت شهرستان تاکستان مشاهده شد.

به گزارش پیام نو، بر اساس گزارش و تصاویر ارسالی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تاکستان و تایید کارشناسان، اولین مشاهده گونه حشره‌خوار کوتوله به عنوان کوچک‌ترین پستاندار ایران در استان قزوین توسط محیط‌بانان اداره حفاظت شهرستان تاکستان تایید و ثبت شد.

این مشاهده در یکی از روستاهای شهرستان تاکستان انجام شده است که پس از مشاهده و گزارش یکی از اهالی روستا با مراجعه محیط‌بانان شهرستان تاکستان در محل از این گونه تصویربرداری شده است.

حشره‌خوار کوتوله با نام علمی Suncus etruscus که در علفزارها، زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها زندگی می‌کند، به عنوان کوچک‌ترین پستاندار شب‌گرد و قلمروطلب شناخته شده است و طول عمر آن حدود ۱۵ ماه است. این گونه با طول بدن ۳۶ تا ۵۶ میلی‌متر، طول دم حدود ۲۱ تا ۳۰ میلی‌متر و وزن ۱.۵ تا ۲.۵ گرم به لحاظ وضعیت حفاظتی در طبقه کمترین نگرانی (LC) در فهرست سرخ IUCN قرار دارد.

جثه بسیار کوچک این پستاندار باعث شده مدام در حال خوردن باشد. به طوری که روزانه حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد وزن بدن خود غذا می‌خورد، زیرا سوخت و ساز بدن این حیوان بسیار بالاست. حشره‌خوار کوتوله از حشرات و بندپایان تغذیه می‌کند و دندان‌های تیز و مخروطی آن برای شکار حشرات سازگاری یافته است.

منبع: مهر

ارسال نظر