کد خبر : 6268

ارشد یگان حفاظت محیط زیست استان تهران:

ارشد یگان حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: فردی که با استفاده از شیوه های تبلیغاتی مختلف در فضای مجازی اقدام به خرید و فروش گونه های جانوری از جمله پرندگان شکاری می کرد، در یک عملیات طراحی و از پیش تعیین شده به دام ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان تهران افتاد.

 

به گزارش پیام نو، فرهاد زندی با اعلام این خبر اظهار کرد: فرد متخلف که از مدتی قبل برابر گزارش های اعلامی و بررسی های انجام شده، تحت رصد یگان حفاظت محیط زیست استان تهران قرار داشت، روز گذشته در یکی از میادین منطقه ۲ تهران به همراه سلاح سرد دستگیر و و با اعلام جرم و تشکیل پرونده قانونی، تحویل مقامات قضایی شد.

وی افزود: در بررسی های اولیه از این متخلف با نام ع.ق که هنگام دستگیری یک بهله پرنده شکاری از نوع عقاب طلایی را نیز برای فروش و معامله به همراه داشت، مشخص و محرز شد که وی از مدت ها قبل در حوزه خرید و فروش غیرقانونی حیات وحش بویژه پرندگان کمیاب و یا در حال انقراض و حمایت شده فعالیت داشته و بخشی از فعالیت های این متخلف در فضای مجازی و بازار پرندگان خلیج فارس بوده است.

زندی گفت: در سال های اخیر متاسفانه بخشی از جرائم و فعالیت های قاچاقچیان حیات وحش به صورت سازمان یافته در فضای مجازی بوده و آن ها غافل از این موضوع که فضای مجازی نیز به طور دقیق در رصد اطلاعاتی و عملیاتی یگان حفاظت محیط زیست با همکاری پلیس سایبری و دیگر نهادهای مسئول  و همکار قراردارد، به معامله می پردازند و در نهایت در دام قانون گرفتار می شوند.

وی همچنین درخصوص پرنده شکاری مکشوفه هم اظهارکرد: عقاب طلایی کشف شده از این متخلف نیز برای بررسی وضعیت سلامت به یکی از مراکز نگهداری مجاز حیات وحش در تهران تحویل داده شد تا درصورت برخورداری از سلامت کامل و توان پروازی در آینده نزدیک در زیستگاه های طبیعی استان رهاسازی شود.

ارشد یگان حفاظت محیط زیست استان تهران یادآور شد: عقاب طلایی از جمله پرندگان رو به انقراض در ایران است و احتمال از بین رفتن این پرنده‌ باشکوه وجود دارد. از این رو این پرنده در فهرست سازمان حفاظت محیط زیست ایران قرار دارد و در اختیار داشتن این جاندار برای کسانی که آن را خرید و فروش و یا نگهداری می کنند، جریمه‌های سنگین قانونی در پی خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، زندی در پایان گفت: برابر دستور مقام قضایی تحقیقات و بررسی های بعدی درخصوص این فرد، متعاملین، مخفیگاه و دیگر موضوعات وابسته ادامه دارد.

 

ارسال نظر