کد خبر : 6945

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت:

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، نسبت به مشکلات تامین داروهای بیماران خاص ابراز نگرانی کرد.

 

به گزارش پیام نو، مهدی شادنوش، با بیان اینکه پیوند عضو در کشور یکی از حوزه‌ها پرافتخار نظام سلامت است، افزود: در روزهای ابتدایی شیوع کرونا، اعمال جراحی پیوند عضو متوقف شدند ولی بلافاصله با تشکیل کمیته‌های علمی، پروتکل‌های پیوندی را طراحی کردیم.

وی گفت: از اواخر اسفند ۹۸ پیوند عضو از سر گرفته شد و تا دهم اردیبهشت ۹۹ حدود ۳۶ پیوند عضو اورژانسی در کشور انجام شد.

شادنوش ادامه داد: متأسفانه تعداد پیوندهای ما در دوران ۶ ماه ابتدایی سال ۹۹ نسبت مدت مشابه سال گذشته تقریباً ۳۰ درصد کاهش داشته و این مشکلی است که در همه جای دنیا وجود دارد و حتی در بسیاری از کشورها پیوند عضو متوقف شده است.

وی با بیان اینکه برای فرهنگ سازی پیوند عضو در دو سال اخیر گام‌های بلندی برداشته شده، افزود: تعداد اهدای عضو بر اساس هر یک میلیون نفر جمعیت در کشور به عنوان یک شاخص جهانی در نظر گرفته می‌شود و با توجه به این شاخص، ایران در ۱۱ ماه سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، سه پله ارتقا داشته است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در خصوص تأمین دارو برای بیماران پیوندی اظهار کرد: آنچه در این روزها ما را بیشتر آزار می‌دهد، مسئله دارو برای بیماران پیوندی و سایر بیماران خاص است.

وی با بیان اینکه تولید بعضی از این داروها در انحصار یک یا دو کشور است و متأسفانه به دلیل تحریم‌های اعمال شده تهیه آنها سخت شده است، افزود: با تلاش مدیران کشور مشکل عمده‌ای تاکنون نداشته‌ایم ولی نگران هستیم که سلامتی بیماران به خاطر موارد مختلف از جمله انتقال ارز یا تحت فشار قرار گرفتن کارخانه‌های تولیدکننده، به خطر بیافتد.

شادنوش با اشاره به انجام بیش از ۶۰ هزار عمل پیوند در کشور، خاطرنشان کرد: همه اعمال جراحی که در دنیا برای پیوند عضو وجود دارد، در ایران نیز انجام می‌شوند و هیچ عمل پیوندی نیست که ما از عهده آن برنیاییم.

به گزارش پیام نو، گفتنی است که با توجه به شرایط کرونا بسیاری از متخصصان نگران تامین دارو برای بیماران خاص هستند.

منبع: مهر

ارسال نظر