کد خبر : 7128

رئیس اتاق اصناف تهران؛

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: درصورت رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی احتمال تعطیلی برخی مشاغل وجود دارد.

به گزارش پیام نو، موج تازه شیوع کرونا نه‌تنها به انتظارات مشاغل صنفی پرخطری که از ۸‌ماه پیش کسب و کارشان تعطیل بوده پایان داد بلکه مسئولان تشکل‌های صنفی از پایین کشیدن کرکره نیمه باز برخی مشاغل کم‌ریسک و متوسطی خبر می‌دهند که از نیمه اردیبهشت‌ماه امسال به‌تدریج فعالیت خود را آغاز کرده‌اند؛کسب و کارهایی که حتی در زمان بازگشایی نیز به‌دلیل افت تقاضای ناشی از افزایش شدید قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مشتریان، حال و روز خوشی نداشته و دوران رکود را تجربه کرده‌اند.
 

روزگار ناخوش اصناف

رئیس اتاق اصناف تهران از احتمال دور تازه تعطیلی مشاغل و کسب و کارها به‌دلیل بالا گرفتن تب شیوع کرونا با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد و گفت: کرونا از ۸‌ماه پیش موجب شده اصناف دچار مشکلات عدیده‌ای شوند.

قاسم نوده فراهانی افزود: با تعطیلی مشاغل در پی شروع همه‌گیری کرونا در ماه‌های پایانی سال گذشته، فروکش کردن موج فراگیری این بیماری و بازگشایی تدریجی مشاغل را از اردیبهشت امسال شاهد بودیم.
او افزود: با وجود این برخی مشاغل پر خطر از ۸‌ماه پیش تاکنون همچنان تعطیل بودند که اتاق اصناف تهران در چند روز گذشته درخواست بازگشایی این مشاغل را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه کرد اما موج تازه شیوع کرونا موجب شد این ستاد اعلام کند که نه‌تنها مجوز فعالیت واحدهای صنفی پرخطر در ستاد مذکور صادر نخواهد شد بلکه احتمال تعطیلی برخی دیگر از صنوف با ریسک کم و متوسط نیز با تصمیم ستاد کشوری مقابله با کرونا در جلسه روز شنبه هفته آینده وجود دارد.
نوده فراهانی تأکید کرد: شرایط فعالیت اصناف تا پایان هفته جاری به این صورت خواهد بود که هنوز فعالیت صنف جدیدی تعطیل نشده اما مجوزی برای بازگشایی صنوف پرخطری که تعطیل مانده بودند نیز صادر نشده است.
رئیس اتاق اصناف تهران مشاغل صنفی پرخطری را که از ۸‌ماه پیش تاکنون همچنان تعطیل مانده‌اند شامل تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی، باشگاه‌ها و مجموعه‌های ورزشی، استخرها، آرایشگاه‌های زنانه و... دانست و افزود: متأسفانه با وجود درخواست‌های مکرر این واحدهای صنفی برای بازگشایی به‌دلیل تداوم زیان‌دهی و احتمال نابودی کسب و کارشان، نتوانستیم کاری برای اینگونه رسته‌های شغلی انجام دهیم.
 

تعطیلی دوباره مشاغل در راه است

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: ستاد کشوری مقابله با کرونا در نشست شنبه هفته آینده خود دستورالعمل‌های جدیدی را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تعطیلی برخی اصناف صادر خواهد کرد.

نوده فراهانی افزود: این شرایط ستاد ملی کرونا را ناگزیر به اتخاذ تصمیمات تازه‌ای برای رعایت این پروتکل‌ها و تعطیلی مشاغل کرده است.

به گفته او، بازرسان اتاق اصناف نیز بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در واحدهای صنفی نظارت داشته و درصورتی که این واحدها دستورات ابلاغی ستاد را اجرا نکنند با آنها برخورد و واحد صنفی متخلف را تعطیل می‌کنند.

رئیس اتاق اصناف تهران در مورد برخی انتقادها از رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در برخی مشاغل گفت: اکثر واحدهای صنفی با زدن ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی، کشیدن دیوارهای نایلونی و استفاده از دستکش این پروتکل‌ها را رعایت کردند اما باید از مردم بخواهیم تا این پروتکل‌ها را رعایت کنند تا هر روز شاهد مرگ یکدیگر نباشیم.

او افزود: از ابتدا نیز دلیل بازگشایی مشاغل بهبود وضعیت ناشی از کاهش همه‌گیری کرونا بوده است اما اکنون به‌دلیل شیوع و همه‌گیری این بیماری، ستاد ملی مقابله با کرونا ناگزیر به تداوم تعطیلی برخی مشاغل پر خطر و تعطیلی تدریجی سایر صنوف با ریسک متوسط و حتی کم شده است.
 
منتظر مصوبات تازه ستاد مقابله با کرونا

رئیس اتاق اصناف تهران با اشاره به اینکه اتاق اصناف جلسات متعددی با ستاد مقابله با کرونا در تهران برگزار کرده، گفت: جلسه‌ای که روز شنبه هفته آینده ستاد مقابله با کرونا برگزار خواهد کرد به‌صورت کشوری خواهد بود و در این جلسه همه راهکارهای رعایت پروتکل‌ها برای مقابله با این بیماری ازجمله احتمال بازگشت تعطیلی برخی مشاغل و صنوف بررسی و در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

موج تازه تعطیلی مشاغل از شنبه

نوده فراهانی افزود: درصورت رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی و تداوم همه‌گیری کرونا احتمال صدور حکم تعطیلی مجدد برخی مشاغل وجود دارد. روند تعطیلی مشاغل نیز همانند دوران بازگشایی کسب و کارها خواهد بود.

او افزود: ابتدا مشاغل با ریسک متوسط و درصورت تداوم شیوع بیماری، مشاغل کم‌خطر نیز تعطیل شده و همانند سال گذشته فعالیت واحدهای صنفی به کسب و کارهای کم خطری مانند خواربارفروشان، سوپرمارکت‌ها و... محدود خواهد شد که مایحتاج ضروری مردم را با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی عرضه می‌کنند. اما همه‌چیز به تصمیم روز شنبه ستاد کشوری مقابله با کرونا بستگی دارد و اتاق اصناف نیز منتظر تصمیمات جدید این ستاد است.

به گزاش پیام نو، گفتنی است با توجه به زمانی که کرونا وارد ایران شده بود بسیاری از مشاغل تعطیل شدند و اینکه به خاطر شروع مجدد موج سوم کرونا احتمال تعطیلی مجدد اصناف وجود دارد.


منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر