کد خبر : 3198

نامگذاری «قانون فوریه» به افتخار نابغه فرانسوی صورت گرفت؛ اما بیشتر مردم دنیا، او را برای کشف «اثر گلخانه‌ای» می‌شناسند.

«ژان باپتیست ژوزف فوریه»، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان فرانسوی 21 مارس سال 1768 در «اوسر» متولد شد. بخشی از شهرت او به‌خاطر ارائه «سری فوریه» در ریاضیات و کاربردشان در مسئله انتقال حرارت و ارتعاشات است.

نامگذاری «قانون فوریه» به افتخار نابغه فرانسوی صورت گرفت؛ اما بیشتر مردم دنیا، او را برای کشف «اثر گلخانه‌ای» می‌شناسند.

ژوزف فوریه در سال 1820 دریافت اگر گرمای کره زمین فقط با تابش مستقیم نور خورشید به‌وجود بیاید، گرمای کره زمین باید کمتر از آن چیزی باشد که هست. سال 1827 ادعا کرد که احتمال دارد جو زمین، نقش عایق را ایفا کند و باعث افزایش حرارت کره زمین و جلوگیری از خروج انرژی شود؛ ایده‌ای که امروز به‌عنوان «اثر گلخانه‌ای» شناخته می‌شود.

جذب انرژی توسط مولکول‌های گاز باعث جنبش مولکول و افزایش انرژیِ آن می‌شود، وقتی این اتفاق در مقیاس بزرگ رخ دهد، مانند آن است که زمین با پتو پوشانده‌ شود.

عدد فوریه، تبدیل فوریه و آنالیز فوریه، دیگر کمیت‌ها و معادلاتی هستند که به افتخار دانشمند فرانسوی نامگذاری شده‌اند.

پدرش خیاط بود و وقتی «ژوزف» هشت ساله بود، از دنیا رفت. ژوزف فوریه از حامیان انقلاب فرانسه بود؛ اما در «دوران ترور» یا همان «عصر وحشت» که بیش از 16 هزار نفر در کمتر از یک سال با گیوتین اعدام شدند، به زندان افتاد.

سرانجام سال 1830 و در سن 62 سالگی چشم از جهان فروبست. فوریه در گورستان مشهور «پِر-لاشِز» به خاک سپرده شد. 16 می مصادف با 27 اردیبهشت، صدونودمین سالمرگ یکی از 72 دانشمندی است که نام‌شان روی برج ایفل حک شده است.

 

ارسال نظر