کد خبر : 3588

سید موسی صدر

نزدیک به 42 سال است، خبری از او نیست. 9 شهریور سال 1357، چند ماه پیش از پیروزی انقلاب، به لیبی سفر کرد و دیگر برنگشت. بسیاری از گزارش‌ها حکایت از قتل او در همان زمان توسط رهبر سابق لیبی دارد؛ اما دوستدارانش هنوز امید دارند امام‌شان در 92 سالگی، زنده برگردد

نزدیک به 42 سال است، خبری از او نیست. 9 شهریور سال 1357، چند ماه پیش از پیروزی انقلاب، به لیبی سفر کرد و دیگر برنگشت. بسیاری از گزارش‌ها حکایت از قتل او در همان زمان توسط رهبر سابق لیبی دارد؛ اما دوستدارانش هنوز امید دارند امام‌شان در 92 سالگی، زنده برگردد؛ سید موسی صدر، معروف به امام موسی صدر.

14 خرداد سال 1307 در قم به دنیا آمد. 22 ساله بود که وارد حوزه علمیه قم شد و نزد استادان بزرگِ زمان، علوم را فرا گرفت. نخستین فارغ‌التحصیل حوزوی دانشگاه تهران بود. در رشته اقتصاد پذیرفته شد. «سید علی» برادر بزرگترش از قول «سید موسی» تعریف می‌کرد: «وقتی وارد دانشکده شدم، همه برام صف کشیده بودن. یه سید خوشگل و خوش‌هیکل وسط دانشجوها و استادها. همه و همه به من اظهار محبت می‌کردن.»

پسرش «صدرالدین» از واکنش غیر منتظره پدرش صحبت کرده؛ وقتی که سیگار دستش می‌بیند. «صدرالدین» پنهانی سیگاری برمی‌دارد و در ایوان شروع به کشیدن می‌کند. امام موسی صدر پسرش را می‌بیند. فردا جعبه‌ای سیگار می‌خرد و همراه با کبریت به او می‌دهد. این رفتار، چنان پسرش را شرمنده می‌کند که دیگر هیچ‌وقت لب به سیگار نمی‌زند.

به آزادی باور داشت. معتقد بود آزادی‌، برترین‌ ابزار برای‌ بهره‌وری‌ از نیروهای‌ وجودی‌ انسان است. امام موسی صدر درباره آزادی می‌گفت: «آدمی‌ در جامعه‌ای‌ که‌ آزاد نباشد، قدرت‌ خدمت‌ ندارد و اگر آزادی‌ نداشته‌ باشد، نمی‌تواند تمامی‌ نیروهای‌ خود‌ را به‌کار بگیرد و همه‌ موهبت‌ها را پرورش‌ دهد.»

اگر امیدِ خانواده و دوستدارانش به واقعیت نزدیک باشد، امروز تولد 92 سالگی‌اش را جشن می‌گیرد. 42 سال از غیبت امام موسی صدر می‌گذرد و هیچ خبری از او در دست نیست؛ اما یادش کمرنگ نشده است. شاید روزی برگشت؛ با موهایی سپید و قیافه‌ای که شبیه به روزهای منتهی به انقلاب نیست.

ارسال نظر