کد خبر : 6032

رشید اصلانی

یکی از نوستالژی‌ها که محبوبیت زیادی بین بچه‌های آن زمان داشت، شخصیت ماندگاری بود به نام «سمندون»؛ بچه غول 2 هزار ساله‌ای که در زیرزمین خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کرد و منتظر مادرش بود.

پیام نو| برخی از بچه‌های دهه پنجاه و شصت، اکنون معتقدند تمام کارتون‌های قدیمی را نباید خوب و زیبا دانست؛ بلکه بعضی‌های‌شان کابوس‌های ترسناکی بودند.

«هاپوکومار» و «مادربزرگ» در «خونه مادربزرگه»، «برونکا» در «چوبین»، «سامیاد»، راسوی سفید در «ماجراهای گامبا» و «عجوزه پیر» در «دزد عروسک‌ها» از جمله این کارتون‌ها هستند.

البته تمام این کارتون‌ها در زمان خود، بچه‌ها را پای تلویزیون میخکوب می‌کردند.

یکی از این دست نوستالژی‌ها که محبوبیت زیادی بین بچه‌های آن زمان داشت، شخصیت ماندگاری بود به نام «سمندون»؛ بچه غول 2 هزار ساله‌ای که در زیرزمین خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کرد و منتظر مادرش بود.

بازیگر نقش «سمندون»، مرحوم رشید اصلانی بود. شاید باورش سخت باشد؛ اما اصلانی در زمان بازی در نقش «سمندون»، 63 سال سن داشت.

اسمش «منوچهر» بود؛ اما در تیتراژها، «رشید» می‌نوشتند؛ پارادوکسی در برابر قد کوتاهش.

نقش‌آفرینی رشید اصلانی فقط به سریال «سمندون» محدود نمی‌شود. او تجربه زیادی در تئاتر داشت. نخستین فیلم سینمایی‌اش، «خواب‌های طلایی» در سال 1330 بود.

در تلویزیون، فقط دو کارِ دیگر داشت؛ یکی «فراموش‌خانه» پیش از «سمندون» و البته نقش کوتاهی در جاودانه‌ی «هزاردستان».

اصلانی در فیلم‌های سینمایی «کمال‌الملک» و «دلشدگان» ساخته علی حاتمی و آثار شاخص دیگری مثل «ناصرالدین شاه آکتور سینما» و «هامون» نیز بازی کرد.

رشید اصلانی 29 مرداد سال 1381 در سن 71 سالگی در شهر سرعین استان اردبیل درگذشت.

امروز هجدهمین سالمرگ یکی از خاطره‌سازترین و در عین حال مظلوم‌ترین بازیگران تاریخ تلویزیون و سینمای ایران است.

ارسال نظر