کد خبر : 6155

جری لوئیس

هرچند لوئیس به نسلِ بعد از کمدین‌های سینمای صامت تعلق دارد؛ اما شهرت و محبوبیتی خیره‌کننده داشت که لقب «سلطان کمدی» را برای‌اش به ارمغاون آورد.

 

پیام نو| اگر بنا باشد 10 کمدین برتر تاریخ سینما را انتخاب کنیم، بدون شک نام «جری لوئیس» در جمع برترین‌ها قرار می‌گیرد؛ در کنار بزرگانی مثل «چارلی چاپلین»، «باستر کیتون» و «لورل و هاردی».

هرچند لوئیس به نسلِ بعد از کمدین‌های سینمای صامت تعلق دارد؛ اما شهرت و محبوبیتی خیره‌کننده داشت که لقب «سلطان کمدی» را برای‌اش به ارمغاون آورد؛ حتی سال 1983 فیلمی به همین نام توسط «مارتین اسکورسیزی»، کارگردان صاحب‌نام ساخته شد.

در این فیلم «روپرت پاپکین» با نقش‌آفرینی «رابرت دنیرو»، رویای ملاقات با «جری لَنگفورد»، اسطوره‌اش را دارد که جری لوئیس، نقش‌اش را بازی می‌کند؛ فیلمی که تصویری از زندگی واقعی لوئیس بعد از افول بود.

16 مارس سال 1926 با نام اصلی «جوزِف لِویچ» در «نیوآرکِ نیوجرسی» به دنیا آمد. پدر و مادرش، هر دو مجری نمایش‌های سیار بودند. فقط پنج سال سن داشت که روی صحنه می‌رفت و قطعات موزیکال را به‌تنهایی اجرا می‌کرد.

لوئیس در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود، دو ستاره دارد و سیارکی نیز در فضا به نام نابغه کمدی است. او در سال ۱۹۴۶ میلادی با «دین مارتین» دیگر کمدین مشهور، زوج موفقی را تشکیل داد؛ اما بعد از 10 سال، از همدیگر جدا شدند.

«جری لوئیس» در ایران هم بسیار مشهور است. تصویر لوئیس با صدای مرحوم حمید قنبری، دوبلور باسابقه در ذهن‌ها حک شده؛ صدا و لحن خاص همراه با خنده‌های منحصربه‌فرد، جری لوئیس را به شخصیتی فراموش‌نشدنی برای مردم ایران تبدیل کرد.

کارگردان، نویسنده و انسانی نیکوکار بود و نامزد دریافت جایزه صلح نوبل نیز شد. یکی از ناکامی‌های بزرگ جری لوئیس، از دست دادن نقش اول فیلم «بعضی‌ها داغشو دوست دارن» شاهکار «بیلی وایلدر» و طبق انتخاب بنیاد فیلم آمریکا، برترین کمدی تاریخ بود؛ نقشی که در نهایت به «جک لمون» رسید.

سال 2017 در سن 91 سالگی در خانه‌اش درگذشت. 30 شهریور مصادف با 20 اوت، سومین سالمرگ سلطان کمدی است.

ارسال نظر