کد خبر : 6299

داوود رشیدی

یکی از پنج تنِ سینمای ایران؛ از همه‌شان زودتر پر کشید؛ داوود رشیدی. هنرش تنها به درخشش روی پرده خلاصه نمی‌شد؛ از بزرگان تئاتر بود و چهره‌ای فراموش‌نشدنی در تلویزیون.

پیام نو| یکی از پنج تنِ سینمای ایران؛ از همه‌شان زودتر پر کشید؛ داوود رشیدی.

هنرش تنها به درخشش روی پرده خلاصه نمی‌شد؛ از بزرگان تئاتر بود و چهره‌ای فراموش‌نشدنی در تلویزیون.

چه پیش و چه پس از انقلاب، نقش‌های ماندگاری بازی کرد؛ از «آقا حسینی» در فیلم شاخص «کندو» و «مفتش شش‌انگشتی» در جاودانه‌ی «هزاردستان» تا «عباس صفاری» در «گل‌های داوودی» و «جواد آقا» در «بی‌بی چلچله».

اصالتی بابلی داشت؛ از خاندان مشهور حائری مازندرانی. پدرش دیپلمات بود، پدربزرگش از روحانیون مشروطه‌خواه و جد پدری‌اش از مراجع تقلید دوره قاجار.

به‌واسطه شغل پدر، تحصیلات متوسطه را در فرانسه به پایان رساند. برای تحصیل در دانشگاه به سوئیس رفت و در رشته‌های بازیگری و کارگردانی تئاتر و همچنین علوم سیاسی، فارغ‌التحصیل شد.

سال 1342 به ایران برگشت و پنج سال بعد در فیلم «فرار از تله» به کارگردانی جلال مقدم، نخستین حضورش در سینما را تجربه کرد.

استعداد و تحصیلات را دو بال موفقیت در بازیگری می‌دانست. معتقد بود استعداد بی علم، شلخته است و علمِ بی استعداد، نتیجه‌اش می‌شود بازیِ سرد و بی روح.

یکی از افسوس‌های زندگی‌اش، از دست دادن فرصت همکاری با ناصر تقوایی در سریال ماندگار «دایی جان ناپلئون» بود؛ نقشی که در نهایت پرویز صیاد بازی کرد.

«پیروزی در شیکاگو»؛ اولین تئاتر حرفه‌ای پس از انقلاب بود که داوود رشیدی، کارگردانی کرد؛ تئاتری پُرفروش که بعد از 30 شب اجرا به دستور رئیس وقت تئاتر شهر، متوقف شد.

پنجم شهریور سال 1395 در سن 83 سالگی درگذشت؛ وصیت کرد روی سنگ قبرش، جمله‌ای شبیه به جمله «سزار» بنویسند.

ارسال نظر