کد خبر : 6524

صمد بهرنگی

نهم شهریور، پنجاه‌ودومین سالمرگ صمد بهرنگی است؛ نویسنده‌ای که بعد از نیم قرن، هنوز با «ماهی سیاه کوچولو» بین نسل‌های مختلف شناخته می‌شود.

پیام نو| «مرگ خیلی آسان می‌تواند الان به سراغ من بیاید، من اما تا می‌توانم زندگی می‌کنم»؛ جمله‌ای است از کتاب «ماهی سیاه کوچولو»، شاهکار صمد بهرنگی؛ اما مرگ نه‌تنها آسان؛ بلکه خیلی زود به سراغ خالق یکی از ماندگارترین آثار ادبی ایران زمین آمد.

«ماهی سیاه کوچولو» جوایز معتبر داخلی و خارجی کسب کرد و به زبان‌های مختلف جهان ترجمه شد؛ کتابی که شهردار استانبول، مطالعه ترجمه تُرکی‌اش را برای روزهای خانه‌نشینی کرونایی به مردم ترکیه پیشنهاد داد.

هنوز 30 سال هم نداشت. شهریور سال 1347 در رود خروشان ارس غرق شد. حرف و حدیث زیاد بوده و هست. همان زمان شایعات فراگیری پیرامون قتل نویسنده جوانمرگ شکل گرفت. آن‌طور که از نوشته نویسندگانی چون سیروس طاهباز برمی‌آید، نخستین بار جلال آل احمد، افسانه قتل صمد بهرنگی را مطرح کرد.

صمد بهرنگی دوم تیرماه سال 1318 در محله «چرنداب» تبریز متولد شد؛ در جنوب شهر. خانواده فقیری داشت. پدرش کارگر فصلی بود که همراه با خیل عظیم بیکاران به قفقاز رفت و دیگر برنگشت.

صمد بهرنگی فقط 18 سال سن داشت که معلم شد و تا پایان عمرِ کوتاهش در روستاهای آذربایجان شرقی به بچه‌ها درس داد. خودش می‌گفت: «بعد از پایان دانشسرا، دریافتم تمام تعلیمات مربیان دانشسرا، کشک بوده. همه را به باد فراموشی سپردم و فهمیدم خودم باید فوت و فن معلمی را پیدا کنم و چنین کردم.»

منتقد جدی کتاب‌های درسی بود؛ کتاب‌هایی که به زعم او برای زندگی شهری نوشته شده بودند. در این کتاب‌ها اشاره‌ای نشده بود که اگر برق روستا قطع شد یا نفت پیدا نشد، بچه‌ای مریض و بی‌دارو باید چه کند؟ اخراج، تعلیق از خدمت و احضار به دادگاه را نیز تجربه کرد.

نهم شهریور، پنجاه‌ودومین سالمرگ صمد بهرنگی است؛ نویسنده‌ای که بعد از نیم قرن، هنوز با «ماهی سیاه کوچولو» بین نسل‌های مختلف شناخته می‌شود.

ارسال نظر