کد خبر : 6527

معمر قذافی

در نخستین روز از سپتامبر سال 1969 «مَلِک ادریس» را با کودتا، سرنگون کرد.

پیام نو| در نخستین روز از سپتامبر سال 1969 «مَلِک ادریس» را با کودتا، سرنگون کرد.

افسری 27 ساله بود که به قدرت رسید و حدود 42 سال در رأس قدرت قرار داشت؛ «معمر قذافی».

سال 1942 در روستایی به نام «جهنم» به‌دنیا آمد.

تحت تأثیر تفکرات «جمال عبدالناصر»، دومین رئیس جمهور مصر قرار داشت؛ به‌همین دلیل هنگام کودتای سفید، خود و افسران همراهش را به تبعیت از مصری‌ها، افسران آزاد نامید.

معمر قذافی، کتابی به نام «کتاب سبز» در سال 1975 میلادی نوشت و دیدگاه‌های‌اش را پیرامون سیستم‌های حکومت‌داری بیان کرد؛ کتابی مقدس در نزد قذافی که سال‌ها در مدارس لیبی، کنار قرآن تدریس می‌شد و خود، آن را راهنمای بشریت به سوی استقلال و انجیلِ جدید می‌نامید!

«اوریانا فالاچی»، روزنامه‌نگار صاحب‌نام ایتالیایی، سؤال پایانی مشهوری از قذافی دارد: «شما به خدا اعتقاد دارید؟» قذاقی پاسخ داد: «روشن است؛ البته، چرا چنین سؤالی از من می‌کنید؟» جمله آخر فالاچی، این بود: «برای اینکه فکر می‌کردم شما خودِ خدا هستید!»

یکی از کتاب‌های مشهور درباره دیکتاتورِ لیبی، «حرمسرای قذافی» نام دارد. روایت‌های قابل تأمل از تجاوزهای جسمی و روحی قذافی به هزاران دختر و پسر به‌قدری فجیع است که تردیدهایی درباره صحتش مطرح شد.

سرانجام مردم لیبی با الهام گرفتن از تحولات تونس و مصر، بهار عربی را به کشورشون کشاندند و انتقام سال‌ها ظلم را به سخت‌ترین شکل ممکن، از قذافی گرفتند.

اول سپتامبر مصادف با 11 شهریور، پنجاه‌ویکمین سالروز به قدرت رسیدن یکی از بدنام‌ترین دیکتاتورهای تاریخ معاصر جهان است.

ارسال نظر