کد خبر : 6723

گای ریچی

صحنه‌های مهیج و پُر التهاب، دیالوگ‌های خاص و تلفیق خشونت با طنز در فیلم‌های ریچی، او را به کارگردانی صاحب‌سبک تبدیل کرد.

پیام نو| متخصص فیلم‌های اکشن است؛ «گای ریچی»، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده و کارگردان انگلیسی.

صحنه‌های مهیج و پُر التهاب، دیالوگ‌های خاص و تلفیق خشونت با طنز در فیلم‌های ریچی، او را به کارگردانی صاحب‌سبک تبدیل کرد.

سال 1998 نامش به‌عنوان سینماگری قابل احترام و مشهور در جهان مطرح شد. «قفل، انبار و دو بشکه باروت» در گیشه فقط حدود 28 میلیون دلار فروش داشت، اما با تحسین منتقدان روبرو شد. این فیلم در حال حاضر جزو 250 فیلم برتر سایت «آی‌ام‌دی‌بی» است.

سینمای ریچی، فراز و فرودهای زیادی داشته است. او فیلم «شیفته» را در سال 2003 ساخت که هم شکست تجاری خورد و هم با نقدهای تندی مواجه شد، تا جایی که ریچی، جایزه تمشک طلایی را برای بدترین کارگردانی دریافت کرد!

 17 سال بعد، ریچی، فیلمِ یکی از مشهورترین شخصیت‌های داستانی تاریخ را بازسازی کرد. «علاءالدین» در سال 2019 اکران شد و موفقیتی خیره‌کننده در گیشه به‌دست آورد. این فیلم با بازی «ویل اسمیت» در نقش غول چراغ جادو، بیش از یک میلیارد دلار فروش داشت. ریچی برای این فیلم نامزد دریافت جایزه ساترن در بخش بهترین کارگردانی شد.

ریچی، ازدواج و البته طلاق پُر سر و صدایی نیز داشت. او سال 2000 با «مدونا»، خواننده مشهور در قصر «اسکیبو» اسکاتلند ازدواج کرد، اما عمر ازدواج‌شان فقط هشت سال بود.

بازسازی «شرلوک هلمز»، یکی دیگر از آثار موفق ریچی محسوب می‌شود. او سال 2009 اثر ماندگار «آرتور کانن دویل» را با نقش‌آفرینی «رابرت داونی جونیور» بازسازی کرد و دو سال بعد ادامه این فیلم را با نام «شرلوک هلمز: بازی سایه‌ها» ساخت.

10 سپتامبر مصادف با 20 شهریور، پنجاه‌ودومین سالروز تولد کارگردان نامدار بریتانیایی است.

ارسال نظر