کد خبر : 6725

سالوادور آلنده و آگوستو پینوشه

سالوادور آلنده، سیاستمداری مارکسیست بود اما نمی‌دانست کمتر از سه سال بعد چه سرنوشت وحشتناکی در انتظارش است.

پیام نو| طرفداران سریال «گیم آو ترونز»، در قسمتِ یکی مانده به آخر، خشم و حیرت را توأمان تجربه کردند؛ وقتی که «دنریس تارگرین» با بی‌رحمی تمام، «کینگز لندینگ» را همراه با مردم عادی به آتش کشید.

شاید تصور چنین اتفاقی بیرون از دنیای خیالی «بازی تاج و تخت»، دشوار باشد؛ اما نزدیک به نیم قرن پیش، فرمانده‌ای نظامی که بعدها به یکی از مشهورترین دیکتاتورهای تاریخ تبدیل شد، فاجعه‌ای مشابه، این بار در دنیای واقعی رقم زد و هزاران نفر را به کام مرگ کشاند.

11 سپتامبر، امروز یادآور برخورد 2 هواپیما به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در سال 2001 است، اما 28 سال قبل‌ از آن حادثه، کودتایی خونین در شیلی رخ داد و رئیس جمهور این کشور در کنار حدود سه هزار نفر، زیر آوار بمب‌ها مدفون شد.

سالوادور آلنده، سیاستمداری مارکسیست و از بنیان‌گذاران حزب سوسیالیست شیلی بود. نوامبر سال 1970 به ریاست جمهوری رسید، اما نمی‌دانست کمتر از سه سال بعد چه سرنوشت وحشتناکی در انتظارش است.

تلاش‌های آلنده برای نجات اقتصاد، تورم شدید و قحطی را به دنبال داشت، تا جایی که اعتصاب‌های متعدد در نقاط مختلف کشور، تقریباً کشور را فلج کرد. احزاب اصلی شیلی از آلنده خواستند استعفا بدهد، اما او توجهی نکرد.

اوت سال 1973، افسران ارتش به دستور آلنده وارد دولت شدند. آگوستو پینوشه نیز به‌عنوان فرمانده ارتش انتخاب شد و یک ماه بعد به زندگی آلنده پایان داد.

11 سپتامبر، جنگده‌های نیروی هوایی با 17 بمب و راکت به کاخ ریاست جمهوری حمله کردند. منابع رسمی نوشتند: «آلنده هنگام حمله نیروهای نظامی به کاخ ریاست جمهوری، با اسلحه خودکشی کرد».

پینوشه بعد از کودتا، خود را رئیس جمهور جدید شیلی معرفی کرد و تا سال 1990 در قدرت ماند، اما سرانجام مجبور شد به خواسته مخالفانش تن بدهد.

بالاخره مصونیت‌های‌اش به اتمام رسید. پینوشه برای درمان به بریتانیا رفت و «بالتازار گارزون»، قاضی بلندپایه اسپانیایی، دستور دستگیری دیکتاتور شیلیایی را صادر کرد.

پینوشه را در دادگاه به‌دلیل نقض حقوق بشر، محکوم کردند، اما هیچ‌وقت برای جنایت‌های بی‌شمارش، محاکمه نشد.

البته شیلی هنوز روی آرامش را ندیده است. کمتر از یک سال قبل، مردم در اعتراض به افزایش هزینه‌های حمل و نقل، به خیابان‌ها ریختند، اما شاید به قول «ویکتور خارا»، خواننده انقلابی شیلیایی که به‌طرز فجیعی توسط پینوشه کشته شد، روز پیروزی خلق متحد بالاخره فرا برسد.

ارسال نظر