کد خبر : 6752

توپاک شکور

بسیاری از علاقه‌مندان به موسیقی رپ، توپاک را پدر رپ دنیا می‌دانند، این در حالی است که او فقط 25 سال زندگی کرد اما توانست تأثیری عمیق بر موسیقی جهان بگذارد.

پیام نو| اگر مخاطب موسیقی رپ هستید، امکان ندارد اسم «توپاک شکور» را نشنیده باشید. بسیاری از علاقه‌مندان به موسیقی رپ، توپاک را پدر رپ دنیا می‌دانند، این در حالی است که او فقط 25 سال زندگی کرد و عمر دوران فعالیت حرفه‌ای‌اش کمتر از 10 سال بود، اما توانست تأثیری عمیق بر موسیقی جهان بگذارد.

توپاک آمارو شکور، 16 ژوئن سال 1971 در نیویورک آمریکا به دنیا آمد و در ادامه زندگی پُر فراز و نشیبش به یکی از بزرگترین ستاره‌های موسیقی رپ و فرهنگ هیپ‌هاپ تبدیل شد.

مضامین اصلی ترانه‌های‌اش، نقد نابرابری و بی‌عدالتی موجود در جامعه به‌ویژه تضییع حقوق سیاهپوستان آمریکا بود. پدر و مادرِ توپاک از اعضای فعال حزب «پلنگ‌های سیاه» بودند؛ یکی از مهمترین تشکیلات سیاهپوستان آمریکایی که مبارزات‌شان در دهه 60 میلادی به اوج رسید.

توپاک به تماشای مسابقه بوکس بین «مایک تایسون» و «بروس سِلدون» رفت. بعد از پایان مسابقه، پنج گلوله، خواننده مشهور را نشانه گرفت. 6 روز بعد، قلب توپاک از حرکت ایستاد و دنیای موسیقی را در بهت فرو برد.

معمای مرگ توپاک بعد از گذشت 24 سال، هنوز با ابهامات زیادی روبروست. عده‌ای معتقدند گانگسترها، توپاک را کُشتند، برخی، مرگش را نتیجه اختلافات با دیگر رپرهای مشهور مثل «نوتوریوس بی.آی.جی» می‌دانند و بعضی حتی پای اف‌بی‌آی را در قتل توپاک، وسط می‌کشند.

توپاک، رابطه عاشقانه‌ای با «مدونا»، خواننده مشهور آمریکایی و ملقب به «ملکه پاپ» داشت. او سال 1995، نامه عاشقانه‌ای از داخل زندان برای «مدونا» نوشت که سه سال پیش توسط دوست سابق «مدونا» به حراج گذاشته شد.

شهرت خیره‌کننده توپاک باعث شد با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، حضورش را روی صحنه حتی پس از مرگ، شبیه‌سازی کنند.

13 سپتامبر مصادف با 23 شهریور، بیست‌وچهارمین سالمرگ مشهورترین رپرِ دنیاست؛ رپری که جنازه‌اش را سوزاندند و تعدادی از دوستانش، خاکسترش را استعمال کردند تا برای‌اش جاودانگی رقم بزنند!

ارسال نظر