کد خبر : 6787

عبدالحسین زرین‌کوب

بسیاری از آثار عبدالحسین زرین‌کوب مرجعی معتبر برای دانشجویان و پژوهشگران محسوب می‌شوند.

پیام نو| ادیب، نویسنده، مترجم، تاریخ‌نگار، اسلام‌شناس و ایران‌شناسی نامدار بود. آثار بسیاری را به رشته تحریر درآورد که بسیاری از آنها همچنان مرجعی معتبر و قابل اعتنا برای دانشجویان و پژوهشگران حوزه دین و ادبیات محسوب می‌شوند.

کتاب‌های شاخصی پیرامون شعر و نثر و همچنین آثاری در زمینه عرفان و تصوف نوشت. بیان ادبی و حماسی زرین‌کوب، آثارش را به کتاب‌هایی پُرفروش تبدیل کرد.

عمده شهرت زرین‌کوب در میان توده مردم به‌واسطه کتاب‌های‌اش در حوزه تاریخ اسلام و ایران است.

«دو قرن سکوت»، مشهورترین و البته جنجالی‌ترین اثر عبدالحسین زرین‌کوب به شمار می‌رود. او روزگار ایران در دو سده نخست پس از ورود اعراب را روایت کرد. 

کتاب مورد استقبال قرار گرفت و حتی نایاب شد. دکتر زرین‌کوب به تجدید چاپ رضایت نداد. پنج سال وقت و انرژی صرف و منابع زیادی را بررسی کرد و اردیبهشت سال 1336 انتشارات امیرکبیر، ویرایش جدیدی را به انتشار رساند.

نکته مهم، مقدمه دکتر زرین‌کوب در ویرایش دوم بود. او اعلام کرد نگارش برخی مطالب در چاپ اول، ناشی از جوانی و تعصبش در آن زمان بوده است.

عبدالحسین زرین‌کوب 27 اسفند سال 1301 در بروجرد لرستان متولد شد. بیش از 40 سال در دانشگاه تهران به تدریس ادبیات فارسی، تاریخ ایران و اسلام پرداخت. 

در دانشگاه با «قمر آریان» آشنا شد. بعد از آشنایی طولانی‌مدتی، سرانجام در سال 1332 با او ازدواج کرد. «آریان» از نخستین فارغ‌التحصیلان زن از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و اولین استادان دانشگاه زن در ایران بود.

دکتر عبدالحسین زرین‌کوب سرانجام در 24 شهریور سال 1378 درگذشت. امروز بیست‌ویکمین سالروز درگذشت یکی از نامدارترین و تأثیرگذارترین نویسندگان تاریخ معاصر ایران‌زمین است.

ارسال نظر