کد خبر : 6826

آگاتا کریستی

«آگاتا مِری کلاریسا میلر» 15 سپتامبر سال 1890 در شهر «تُرکی» انگلستان به دنیا آمد و از نخستین اروپایی‌هایی بود که ورزش موج‌سواری را یاد گرفت.

پیام نو| سال‌ها قبل، بعضی سریال‌های تلویزیون، خیابان‌ها را خلوت می‌کردند. در این بین، سریال‌های پلیسی و کارآگاهی، جایگاه ویژه‌ای داشتند.

سریال‌هایی مثل «شرلوک هلمز»، «درِک»، «خانم مارپل» و البته «پوآرو»؛ کارآگاهِ دقیق و وسواسیِ بلژیکی با بازی فراموش نشدنیِ «دیوید سوشِی».

«هرکول پوآرو»، یکی از مشهورترین شخصیت‌های داستانی تاریخ ادبیات را «آگاتا کریستی» خلق کرد.

گفته می‌شود طبق کتاب رکوردهای جهانی گینس، کریستی با فروش بیش از دو میلیارد نسخه از رمان‌های‌اش و ترجمه به 103 زبان مختلف، پرفروش‌ترین رمان‌نویس تمام ادوار محسوب می‌شود.

کتاب «سپس هیچ‌کدام باقی نماندند» با فروشی بیش از 100 میلیون نسخه، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ است.

«آگاتا مِری کلاریسا میلر» 15 سپتامبر سال 1890 در شهر «تُرکی» انگلستان به دنیا آمد. شخصیتی ویژه و برجسته داشت. از نخستین اروپایی‌هایی بود که ورزش موج‌سواری را یاد گرفت.

وقتی 24 ساله بود با «آرچی کریستی»، تاجر و افسر ارتش ازدواج کرد. عمر این ازدواج 14 سال بود.

سال 1930 با «مَکس مالووان»ِ باستان‌شناس ازدواج کرد. آگاتا کریستی همراه با همسرش به خاورمیانه می‌رفت و از اشیای هنری که همسرش در کشورهایی مثل عراق و سوریه کشف می‌کرد، عکس می‌گرفت. همین سفرها به خلق آثار شاخص دیگری از جمله «قطار سریع‌السیر شرق» انجامید.

15 سپتامبر مصادف با 25 شهریور، صد و سی‌امین سالروز تولد نویسنده‌ای است که تحصیلات آکادمیک نداشت، 6 بار از ناشران برای چاپ کتاب اولش، نه شنید، متواضع و مهربان بود و لقب افتخاری «بانو» را از دربار قبول نکرد.

ارسال نظر